Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Що буде далі? (ЩБД #11): гривня потроху девальвує, паливо стає «золотим, а ринок нерухомості чекає
Banker.ua продовжує рубрику «Що буде далі?» і разом із експертами аналізує, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, чи були зміни на ринку криптовалют за період з початку року. Але головне, експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися в наступні сім днів.
Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.
Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:
З перших торгів у новому році відмітилися девальваційні очікування учасників ринку. Минулого тижня курс наблизився до позначки 27,50 грн/$ і стараннями НБУ, який вийшов на ринок із продажем валюти, завершився на цьому рівні.
Але вже цього тижня у середу курс різко виріс до рівня 27,75 грн/$. Головними причинами зростання є надмірна гривнева ліквідність на ринку, що утворилася у зв’язку зі значними бюджетними виплатами наприкінці року, а також у зв’язку з великим погашенням ОВДП минулого тижня (12 млрд. грн.). Також активізувалися великі імпортери енергоносіїв та побутової техніки. Помітна присутність на ринку нерезидентів із купівлею валюти за гривню, отриману від погашення ОВДП. Також розпочався період купівлі валюти нерезидентами для виведення дивідендів своїм материнським компаніям. Ці фактори продовжать тиск на гривню найближчим часом. І тільки від політики НБУ залежатиме на якій відмітці зупиниться курс.
Наш прогноз курсового коридору на найближчі два тижні 27,50-28,00 грн/$.📈
Герман Марченко, директор Департаменту казначейства КомІнБанку:
На початку року на міжбанківському ринку відзначається плавне подорожчання американської валюти.💰
На тлі геополітичної напруги та відсутності прогресу на переговорах РФ-НАТО курс долара США на міжбанку швидко вийшов до позначок 27,85 грн/$. Національний банк із понеділка 10.01. щодня виходить із інтервенціями, продаючи від $40 млн до $100 млн щодня з метою плавно вийти на нові рівні та стримати девальвацію, проте зростання курсу продовжується. При цьому обсяги торгів на міжбанківському ринку зростають, що свідчить про переважання покупців іноземної валюти.
На готівковому ринку валют також попит переважає над пропозицією. Курс на готівковому ринку вже вищий за міжбанківський, що теж свідчить про значний попит з боку населення.
Наступного тижня очікується ухвалення рішення Комітетом монетарної політики НБУ щодо підвищення облікової ставки на 0.5-1%.
Вважаю, що на тлі врегулювання геополітичної напруженості курс долара залишиться в межах 27.50-28.10 грн/$ аж до кінця місяця.
Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:
У перший робочий день нового року торги на МВРУ розпочалися з позначки 27.35 грн/$. Незважаючи на те, що більшість представників бізнесу ще перебували на канікулах, курс національної валюти 5 січня вибухнув зростанням, внаслідок чого Національному банку довелося тричі протягом дня виходити на МВРУ. Тренд на девальвацію гривні продовжився і після чергового раунду вихідних.💸
Такому стрімкому зростанню котирувань курсу грн/$ сприяли кілька факторів, серед яких можна виділити появу на ринку додаткової гривневої ліквідності у зв’язку із відшкодуванням ПДВ бізнесу та виплатою держборгу. Також цього року до цих факторів додалося ще й велике погашення ОВДП, після якого нерезиденти вирішили вийти з українських паперів, про що свідчить портфель нерезидентів, що скорочується. До цього всього додається висока вартість енергоносіїв.
Протягом двох тижнів нового року головною стримувальною силою ще більшого «зльоту» курсу національної валюти був НБУ, який дуже активно продавав валюту зі своїх резервів.📊
Але варто зазначити, що найвагомішим фактором руху курсу є інформаційне тло навколо переговорів НАТО та США з РФ, а також можлива ескалація конфлікту на східних кордонах нашої країни.
У зв’язку з періодом покупки іноземної валюти для виведення дивідендів своїм материнським компаніям, а також негативним новиною, на мою думку, найближчим часом курс переступить позначку 28 грн/$ з подальшим ослабленням національної валюти.
Варто зазначити, що багато чого також залежатиме від дій регулятора та розв’язання кризи на східних кордонах нашої держави.
Анна Золотько, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:
З понеділка по четвер курс долара зріс на 35 копійок і до завершення сесії у четвер пара гривня/долар торгувалася на позначці 27,85 грн/$. Просідання могло бути ще більш значним, проте активна участь Національного банку в торгах на тижному тижні пом’якшувала дисбаланс, що виник на ринку. Загалом обсяг інтервенцій НБУ склав близько $225 млн..
Відбиваючи значно збільшений попит, значно збільшився обсяг торгів. За чотири дні тижня за допомогою терміналу Bloomberg уклали угод на понад $1 млрд.💵
На початку тижня основними покупцями валюти були іноземні компанії, які купували валюту для репатріації прибутку, а також імпортери. Однак у міру наростання напруженості у глобальному інформаційному просторі щодо геополітичної ситуації, у центрі якої знаходиться Україна, почав зростати попит із боку іноземних власників ОВДП. До речі, портфель останніх за неповний минулий тиждень скоротився на 2,5 млрд. грн.
Згадана напруга зараз створює на ринку чіткі девальваційні настрої. Які провокують поступове зростання курсу: імпортери поспішають придбати необхідні обсяги валюти, зростає попит на готівковому ринку, продовжуються покупки нерезидентів. При цьому експортери, навпаки, намагаються дотримуватись валютної виручки.
У понеділок, 17 січня, у США відзначатимуть День Мартіна Лютера Кінга, тому торги на МВРУ відбуватимуться у режимі TOM. Це дає підстави очікувати щодо спокійних торгів у понеділок та зростання активності сьогодні та у вівторок.
Ще одна важлива економічна подія наступного тижня – перегляд облікової ставки НБУ. З урахуванням яструбиної риторики США та побоювань щодо інфляційної динаміки зростає ймовірність підвищення ставки. Що може підтримати гривню у другій половині тижня. Із факторів підтримки можна також виділити граничну дату сплати деяких податків наступного четверга. Втім, значний вплив останній зробити не зможе – основні податки бізнес сплачуватиме наприкінці місяця.
Фактором значного впливу залишатиметься фон новин щодо геополітичної ситуації. Саме він зараз домінує на ринку та суттєво дисконтує релевантність прогнозів. Не означає, що гривня приречена девальвувати. Навіть невелике зниження напруженості здатне викликати різкий курсовий розворот.
Фахівці діляться своєю думкою щодо стану паливного ринку найближчим часом.
Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:
Ціни на бензини та ДП за період з 1 по 14 січня зросли на 4%, до 30,58 грн/л – на бензин А-92, 31,50 грн/л – на А-95 та 30,64 грн/л – на дизельне паливо. Зростання цінників на стелах АЗС обумовлене підвищенням котирувань на нафтопродукти в Європі та девальвацією гривні до долара з початку року. Ці фактори вплинули на розрахунки Мінекономіки на граничну вартість палив.
Так, у порівнянні з першою декадою січня середня ціна на бензин зросла на 0,95 грн/л, на дизельне паливо — на 1,34 грн/л. Це свідчить про те, що протягом наступного тижня оператори ринку можуть підкоригувати цифри на стелах.
Автогаз за тиждень у роздріб змінився несуттєво, зниження на 1 коп/л, до 18,98 грн/л. На роздрібну ціну зрідженого газу так само продовжують впливати високі ціни на ресурс у Європі.
Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:
З початку нового року ціни на бензин та дизельне паливо на українських заправках зросли в середньому на 1 грн/л. І тому були як об’єктивні, і суб’єктивні причини. Об’єктивна причина — це подорожчання нафтопродуктів на кордоні, яке зумовлене новим спекулятивним зростанням котирувань на електронних торгах.
Через очікування фінансових спекулянтів щодо зростання попиту на нафту через скорочення кількості смертей від Covid-19, бренд подорожчав на піку до 84 $/барель, порівняно з 74-75 $/барель до новорічних свят. Це зростання стало причиною підвищення цін на нафтопродукти у світі та збільшення оптової вартості бензину та дизельного палива на українському кордоні приблизно на 4-5%.
Якби все обмежилося лише цим зростанням, то бензин на заправках подорожчав би не більше ніж на 40 копійок через досить великі запаси та низький попит у так званий «мертвий сезон». Але до справи включилося Мінекономіки з черговими публікаціями «рекомендованих цін», які відкрили чудові можливості навіть для тих трейдерів, які не мали наміру змінювати цінники на стелах заправок.⛽️
Оскільки рекомендації пропонували трейдерам підвищити ціни одразу на 1 грн., то щонайменше третина ринку скористалася цими рекомендаціями, результатом чого стало подорожчання не на 40-50 копійок, а на 1-1.1 грн., залежно від марки палива. У найближчому майбутньому все залежатиме від того, чи втримаються нафтові котирування на абсолютно необґрунтованих рівнях, що впливають на вартість нафтопродуктів. Якщо ні, то ціни на заправки стабілізуються. Якщо ж біржове ралі продовжиться, то автомобілістів нічого хорошого найближчим часом не чекає.
Щодо попиту, то він, як і раніше, є мінімальним, порівняно з будь-яким іншим періодом року. Причому низькі температури ще його скоротили, зменшилося споживання зрідженого нафтового газу, т.к. за низьких температур виникають проблеми холодного запуску автомобіля. І на найнижчому рівні залишається попит на дизельне паливо.
Будь-яких змін за цими позиціями найближчими тижнями очікувати не слід, пожвавлення попиту можливе лише у другій половині лютого.
Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.
Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:
Традиційно початок року характеризується затишшям у діловій сфері, у тому числі у сфері нерухомості. Попит, який з того знизився до кінця 2021 року, поки що не відновився в повному обсязі. Окрім сезонного чинника впливає і дуже напружена ситуація на російсько-українському кордоні. Частина інвесторів завмерла в очікуванні стабілізації ситуації.🏢
Ми очікуємо, що становище дещо покращиться вже у другій половині січня. Поки що покупці нерухомості мають можливість скористатися новорічними знижками від девелоперів, які все ще продовжують діяти.
Ціни зростатимуть. Цілком імовірно, що багато забудовників почнуть переглядати прайси у бік збільшення вартості квадратних метрів вже найближчим часом.
Незважаючи на свята, активність на будівельних майданчиках “Інтергал-Буд” не знижувалася.
На рубежі 2021 та 2022 року стартувало одразу кілька нових проектів: ЖК CitiZen від компанії «Смарт Девелопмент», ЖК «ПРОСТІР» від «ІБК Обрій», ЖК Rusaniv Residence Towers від Citex Development. Крім того, стартували нові черги у вже існуючих проектах: ЖК Stanford, ЖК Paradise Avenue, ЖК River Dale, ЖК Gravity Park, ЖК O2 Residence, ЖК Park Lake City та ЖК Respublika.
Bitcoin, переживши останній просідання останні тиждень зафіксувався у коридорі 40-43 тис дол. При цьому капіталізація всього ринку криптовалют на даний момент становить трохи більше 2 трлн дол.
Ведмежі настрої багато в чому відображаються і в індексі страху і жадібності, який знаходиться на позначці 21, свідчивши про те, що більша частина ринку очікує на подальшу корекцію ринку в бік зниження.
Багато аналітиків, у тому числі Рафаель з каналу «Сльози Сатоші» прогнозують подальше зниження ціни Bitcoin у середньостроковій перспективі, яке спровокує і поступово зниження інших монет.
Цікавою подією цього тижня стало різке зростання більш ніж на 500% маловідомої монети DOJO, яку у своєму Twitter згадав Ілон Маск, в черговий раз показів, наскільки маніпулятивним може бути крипторинок.✌🏻