Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Що буде далі? (ЩБД #13): курс поки що в рівновазі, а ось автомобілістам радіти особливо нема чому
Banker.ua продовжує рубрику «Що буде далі?» і разом із експертами аналізує, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, чи були зміни на ринку криптовалют за період з початку року. Але головне, експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися в наступні сім днів.
Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні щодо долара США/євро наступного тижня.
Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:
Поточний тиждень був досить успішним для національної валюти. Курс подолав позначку нижче 28,00 грн/$ та стабілізувався у вузькому коридорі 27,85-27,95 грн/$.
Політичні новини вже мають менший вплив на ринок, крім того, нерезиденти перестали активно продавати ОВДП зі своїх портфелів та купувати валюту.
Також експортери, які почали притримувати валюту в очікуванні вищого курсу, поступово нарощують обсяги валютних надходжень для підтримки поточної господарської діяльності.
Нацбанк цього тижня вже виходив на ринок із купівлею валюти, але робив це ситуативно для згладжування різких коливань курсу, тим самим не даючи зміцнитись гривні сильніше.
За нашими прогнозами, ринок знайшов свою рівновагу на найближчі 1-2 тижні, і ми очікуємо на курсовий коридор 27,70-28,20 грн/$.📈
Герман Марченко, директор Департаменту казначейства КомІнБанку:
Минулий тиждень був спокійним, новинний фон був загалом позитивним для України і попит на іноземну валюту почав поступово вщухати. За минулий тиждень курс зміцнився з 28,10 грн/$ до 27,91 грн/$. Національний банк купив за тиждень через свої інтервенції $254 млн і продав $50 млн.📊
Нерезиденти повернулися до покупок українських ОВДП, 8 лютого купили українські боргові українські папери на 228,0 млн грн.
На готівковому ринку спостерігається слабкий попит з боку населення, курс коливається в коридорі 27,90-28,10 грн/$.
Наступного тижня прогнозую другу хвилю геополітичної турбулентності, що, швидше за все, позначиться на міжбанківському ринку. Курс валют коливатиметься в межах 27,75 -28,30 грн/$.
Курс євро опустився щодо долара на світовому ринку внаслідок даних про рекордну інфляцію в США і очікується в діапазоні 1,132-1,140.
Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:
Поточний тиждень ознаменувався зміцненням гривні, розпочавши торги у понеділок, 7 лютого, зі значення 28 грн/$, вже у четвер котирування досягли 27,87 грн/$.
Причинами такого зміцнення можна назвати як відносну стабілізацію інформаційного фону, так і вихід у другій половині січня – на початку лютого іноземних інвесторів із гривневих паперів із середнім темпом 2,7 млрд грн на тиждень. Тоді як за останні дні їх портфель скоротився лише на 189 млн грн.💲
Варто також відзначити поступове зростання вартості євробондів – дохідність паперів скоротилася до 10,4-11,5% річних. Додає зміцненню гривні та продажу валюти від експортерів.
Прогнозуючи курс гривні, зауважу, що попит на гривневу ліквідність з боку агровиробників зростатиме.
Ці фактори, разом із діями нерезидентів щодо ОВДП, дають підстави говорити про невелику ймовірність зміцнення національної валюти.
За моїми прогнозами, курс наступного тижня буде в діапазоні 27,80-28,00 грн/$.
Сергій Гнєзділов, начальник департаменту по роботі на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»:
Курс долара на міжбанківському ринку з початку тижня з рівня 28,03 грн/$ впав до 27,84 грн/$ на тлі відсутності негативних геополітичних новин.📉
НБУ з продавця валюти перетворився на покупця та почав відновлювати розпродані раніше резерви.
Продавці, які відкладають продаж валюти на тлі зростання, тепер продають без вагань, адже наступного дня стає ще дешевшим. Покупці відповідно припинили практику покупок на всю наявну гривню і перейшли в нормальний режим роботи. І навіть нерезиденти, яких все звинувачують у зростанні курсу, за тиждень не знизили обсяги своїх гривневих паперів у портфелі.
Наступного тижня геополітика нікуди не йде і залишається головним драйвером курсу у той чи інший бік. Інші новини не вплинуть істотно на курс.
Прогноз не наступний тиждень: долар – 27,50/27,90 грн/$, євро – 31,40/32,10 грн/€
Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:
Минулий тиждень загалом пройшов дуже позитивно для гривні. Якщо торги понеділка на МВРУ відкривалися на рівнях 28,11-28,13 грн/$, то на початку п’ятничної сесії пара гривня/долар торгувалася у межах 27,94-27,96 грн/$. А в четвер котирування взагалі опускалися в коридор 27,83-27,85 грн/$.
На початку тижня переважна пропозиція іноземної валюти чинила особливо сильний тиск на долар. Дисбаланс, спричинений дефіцитом попиту, компенсував Національний банк – всього за перші два дні тижня регулятор викупив на МВРУ до $280 млн явно надмірної пропозиції іноземної валюти.💰
Торги в середу і четвер виявилися більш збалансованими, хоча і в ці дні котирування продовжували плавно знижуватися. І лише наприкінці дня четверга, коли угоди укладалися на умовах ТОМ, стався різкий стрибок курсу. Він був викликаний ситуативним сплеском попиту. Вранці в п’ятницю висхідний курсовий тренд був підтриманий інформаційним фоном, що загострилося.
Ключовий фактор підтримки гривні на наступному тижні – розпродаж валюти агроекспортерами. Попит на гривневу ліквідність з їхнього боку продовжує зростати. При цьому обсяг попиту на іноземну валюту був дуже стриманим. А щодо спокійне інформаційне тло частково зняло напруженість серед інвесторів. Так, наприклад, вперше з початку року ОВДП-портфель нерезидентів не лише не скоротився, а й трохи зріс – за тиждень на 163 млн грн. Це символічна цифра, але вона надавала психологічну підтримку гривні.
Великих погашень ОВДП наступного тижня не заплановано, а ми поступово наближаємось до початку податкового періоду. Це стимулюватиме пропозицію іноземної валюти і надасть підтримку гривні.
Проте інформаційна обстановка, що загострилася, наприкінці тижня істотно дисконтує вплив факторів підтримки. Посилення риторики знаходить відображення у збільшеному попиті на валюту в Україні, а також падають індекси російських бірж. Певний внесок у цей процес вносять очікування глобальними ринками різкого посилення монетарної політики США, які виявляються у тому числі в доларі, що дорожчає.
Якщо інформаційне тло навколо геополітичної ситуації заспокоїться, тренд на зміцнення гривні цілком може відновитися. Інакше може статися нова хвиля зростання курсу долара. Гадаю, торги на МВРУ наступного тижня відбуватимуться у рамках 27,80-28,40 грн/$.
Фахівці діляться своєю думкою щодо стану паливного ринку найближчим часом.
Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:
За тиждень (з 7 по 11 січня) роздрібна ціна бензину А-92 по країні зросла на 46 коп./л, до 33,23 грн/л, бензин А-95 та ДП подорожчали на 45 коп./л — до 34, 14 грн/л та до 33,43 грн/л відповідно.📈
Зростання цін на АЗС стало результатом коригування вартості палив відповідно до постанови уряду про граничну торгову націнку. При цьому зростання європейських котирувань, яке спостерігається з початку січня, сприятиме подальшому підвищенню роздрібних цін. Таким чином, наступного тижня очікується збільшення вартості бензинів на 91 коп./л, ДП — на 77 коп./л.
Автогаз за тиждень у роздробі виріс несуттєво, на 2 коп/л., до 18,88 грн/л.
На роздрібну ціну зрідженого газу так само продовжують впливати високі ціни на ресурс у Європі.
Геннадий Рябцев, директор специальных проектов научно-технического центра «Психея»:
За останні два тижні ціни на нафтопродукти зросли на 1,3 – 1,4 грн/л, залежно від марки. Зростання цін було викликане двома об’єктивними та одним суб’єктивним фактором. Серед об’єктивних – зростання цін на кордоні, яке склало близько 12%, та послаблення курсу національної валюти по відношенню до євро. Суб’єктивним фактором стала рекомендація Мінекономіки, яка була здійснена вже після того, як трейдери відреагували на пропозицію зовнішньої кон’юнктури..
Оскільки рекомендація містила пропозицію трейдерам ще більше підвищувати ціни, тому зростання за минулі два тижні було більше, ніж співвідношення попиту та пропозиції.
Найближчими тижнями очікується нова публікація – 15 лютого, найімовірніше, вона також міститиме рекомендацію ще більше підвищувати ціни. Тому немає жодних підстав очікувати приємних новин для автомобілістів.
Єдиний вид палива, яке останнім часом суттєво не змінився у ціні, – це скраплений нафтовий газ. Пов’язано це, як і раніше, з низьким попитом у зимовий час. Щодо попиту нічого не змінюється, він залишається на низьких рівнях, поки великі споживачі дизельного палива не «горять бажанням» укладати контракти з постачання за такою високою ціною.
Попит на бензин залишається стабільним, оскільки суттєво не змінюється за місяцями.⛽️
Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.
Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:
Ринок нерухомості завмер в очікуванні розв’язання геополітичної кризи. Багато інвесторів відтягують придбання квадратних метрів, чекаючи на стабілізацію ситуації. Не стимулює попит і черговий спалах COVID-19, покупці відкладають візит до відділів продажу.
Щоб активізувати попит, забудовники пропонують різноманітні акції. Наприклад, у ЖК «Паркові озера» ми пропонуємо інвесторам купити квартиру на виплат на рік без подорожчання. Діють і завищені знижки. На даний момент покупці можуть розраховувати на дисконт у розмірі 6%, 8% і навіть 10% залежно від об’єкта та умов оплати.
Ті, хто, незважаючи на інформаційне нагнітання, здійснить угоду найближчим часом, куплять нерухомість на найвигідніших умовах. Щойно тема військової загрози зникне з порядку денного – ціни на квадратні метри знову почнуть зростати, а девелопери скасують досить щедрі акції.👍🏻
Наприкінці січня відбувся другий аукціон із продажу заводу «Електронмаш». Перша спроба приватизації об’єкта виявилася провальною. Нові торги визначили власника, який зголосився заплатити за завод 430 млн грн, що більш ніж у 6 разів перевищує стартову вартість.
Кабмін спростив умови іпотечного кредитування для внутрішньо переміщених осіб. Тепер переселенці можуть розраховувати на покупку квартири за пільговою іпотечною програмою у будинках віком до 50 років.
Посольство Франції змінить свою київську адресу. Незабаром дипломатичне представництво переїде на Московську, 8. Але не в окрему будівлю, а в БЦ М8. До речі, такі дислокації є тенденцією. Експерти зазначають, що кількість посольств, які виявили бажання здійснити переїзд зі застарілих локацій, за останні кілька років зросла.
На будівельних майданчиках продовжує кипіти робота. З’являються нові проекти. Так, «Креатор-Буд» представив новий комплекс – ЖК Vernadsky у Святошинському районі столиці.
16-17 лютого 2022 року у Міжнародному виставковому Центрі (Київ) пройде велика виставка нерухомості United Property Expo. Серед учасників: закордонні та українські девелопери; інвестори; постачальники послуг у будівельній та суміжних сферах.
Минулого тижня Bitcoin демонстрував досить активне зростання, досягнувши позначки $43 000. При цьому зростання головної криптовалюти не вплинуло на решту ринку, про що свідчать котирування основних альткоїнів.
Поточне зростання Bitcoin багато експертів називають епізодичним і очікують подальшого падіння, що відкриває можливості для спекулятивних операцій. Такої позиції, зокрема, дотримується Рафаель з канала «Слезы Сатоши», який прогнозує корекцію Bitcoin до зони $25 000-27 000 з можливим подальшим відскоком до $40 000, після якого нас може очікувати вже глибше падіння нижче $20 000.
Варто зазначити, що класичний ринок теж говорить про можливий ведмежий тренд. Так, аналітики інвестиційного банку JPMorgan знизили справедливу вартість біткоїну майже на 13% від його поточного курсу..
Поки що частина ринку налаштована оптимістично, про що свідчить зростання індексу страху та жадібності до позначки 50.
Якщо говорити про локальні прориви, то варто відзначити успіх монети Ripple, що показала зростання 42% за тиждень завдяки новинам про швидке вирішення спору команди проекту з SEC. ✌🏻