Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Що буде далі? (ЩБД#6): зростання палива, зміцнення гривні і стабілізація нерухомості
Традиційно Banker.ua разом з експертами проаналізував, якою була ситуація на валютному і паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, чи були зміни на ринку криптовалют за минулі два тижні. І звичайно, експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися після святкових вихідних.
Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.
Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:
Гривня зміцнювалась протягом усього тижня. Курс зміцнився з позначки 26,60 грн/$ до рівня 26,35 грн/$ у вівторок, 12 жовтня.
Як і раніше на ринку ми бачимо, що пропозиція валюти значно перевищує попит. Тільки стараннями НБУ курс не просів ще нижче. Регулятор зараз є основним покупцем валюти. За минулий тиждень він викупив понад 200 млн доларів з ринку.💲
Крім цього, активізувалися нерезиденти з покупкою валюти за гривню, отриману від погашення ОВДП. Але ці чинники поки ніяк не вплинули на курсову динаміку. Обсяг експорту аграріїв і металургів значно перевищує попит. Високі ціни на газ та інші енергоносії в світі привели до різкого зниження їх покупки імпортерами, відповідно, попит на валюту з їх боку різко зменшився.
Тому найближчим часом ми не очікуємо різких змін курсу, які традиційно були в минулі роки.💰
За нашими прогнозами, курс в найближчі 1-2 тижні буде перебувати в діапазоні 26,00-26,50 грн/$.
Юрій Гриненко, скарбник Банку Кредит Дніпро:
За півтора тижні гривня продовжила зміцнення, досягнувши мінімумів на рівні 26,33 грн/$. Сезонні продажі з боку агросектора і традиційні на початку місяця продажу металургійних комбінатів під заробітні плати, а також видача чергового траншу Укравтодору спровокували настільки істотне зміцнення гривні.💸
Але в останні кілька днів на стороні покупців наполегливо виходить регулятор, показуючи готовність активно підтримувати ці рівні, що дає ринку однозначні сигнали і може вплинути на ринок.
Початок наступного тижня, швидше за все, ознаменується додатковою пропозицією валюти, яка накопичилася за святкові дні, але до кінця тижня ми побачимо перші суми відшкодування ПДВ, і не виключена зміна тренда.
Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:
Минулого тижня національна валюта продовжила своє зміцнення, почавши в понеділок, 6 жовтня на МВРУ з позначки в районі 26,62 грн/$, вже в п’ятницю, 8 жовтня курс гривня/долар закривався на позначці 26,35 грн/$.
Головним драйвером зміцнення національної валюти стала сукупність декількох факторів, серед яких висока активність продавців валюти.
Це було обумовлено тим, що на минулому тижні все активніше обговорювалася вірогідність досягнення психологічного рівня 26 грн/$. На тлі цього, поки котирування не пішли ще нижче, багато експортерів поспішали конвертувати іноземну валюту в гривню, яка незабаром знадобиться бізнесу для сплати податків.💵
Але вже ближче до кінця тижня Національний Банк почав нарощувати покупку валюти на МВРУ, що посприяло втриманню курсу від подальшого зміцнення.
З огляду на, що поточна робочий тиждень коротка, і немає ніяких передумов для девальвації національної валюти, я допускаю, що угоди будуть проходити в коридорі 26,25-26,4 грн/$.
Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:
За минулі півтора тижні гривня істотно зміцнилася. Курс долара опустився приблизно на 30 копійок і зараз пара гривня/долар торгується біля відміток 26,30-26,35 грн/$. Багато в чому таке глибоке і різке зміцнення гривні було викликане психологічними факторами. За тиждень до того негативна динаміка ОВДП-портфеля нерезидентів несподівано розгорнулася. З 20 вересня по 1 жовтня він збільшився на 3,3 млрд грн. Крім того, значно вплинули на настрої на ринку і новини про те, що Нацбанк не має наміру стримувати глибоке зміцнення гривні. Нарешті, фактор додаткових вихідних змусив багато компаній прискорити продаж валюти, щоб вчасно виконати зобов’язання за контрактами і перед бюджетом. Все це в сумі призвело до істотного дисбалансу на ринку. Навіть відновився вихід нерезидентів з ОВДП – з 1 жовтня їх портфель скоротився майже на 2 млрд грн – ніяк не вплинув на курсові тренди.📊
В умовах обмеженого попиту Національний банк став одним з головних покупців іноземної валюти. Причому, починаючи з кінця минулого тижня, регулятор істотно посилив свою присутність на ринку. Зараз він дотримується дещо іншої, ніж раніше стратегії – в останні дні НБУ ще вранці виходить на торги з ордером на покупку, позначаючи тим самим захисний рівень котирувань. Це призвело до різкого зниження волатильності на торгах останніх днів. Дуже часто угоди всередині однієї торгової сесії полягали в курсовому коридорі шириною в 1,5-2 копійки.
Думаю, що подібні тенденції збережуться на ринку до середини наступного тижня. Однак починаючи з другої її половини цілком імовірна тимчасова турбулентність на МВРУ. Приводом може стати закінчення податкового періоду, а також перегляд облікової ставки в четвер. Минулого разу значного впливу на курсові тренди цей фактор не надав. Однак тоді майже весь ринок був впевнений, що ставка буде підвищена. І не помилився в прогнозах. Відносно майбутнього перегляду такої впевненості немає, що з високою ймовірністю збільшить волатильність на торгах. А також може послужити тригером для початку спекулятивних атак на гривню. Зараз банки максимально вийшли з довгої позиції по долару. Навіть нетривала зміна тренда буде провокувати спекулятивно налаштованих учасників ринку включитися в гру на підвищення. Імовірність такого сценарію буде наростати в міру наближення до кінця місяця, коли Держказначейство почне виплачувати великі транші ПДВ-відшкодування експортерам, а Міністерству фінансів доведеться погасити понад 13 млрд грн за раніше розміщеним ОВДП.📈
Однак на майбутньому тижні великих виплат по ОВДП не заплановано, а попит на іноземну валюту з боку імпортерів залишатиметься стриманим. За моїми оцінками, торги наступного тижня будуть проходити в рамках 26,28-26,50 грн/$.
Фахівці діляться своєю думкою про стан паливного ринку найближчим часом
Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:
Ціни на бензини і ДП за період з 4 по 13 жовтня виросли на 3%, до 30,01 грн/л – на бензин А-92, 30,89 грн/л – на А-95 і 29,68 грн/л – на дизельне паливо. Зростання цінників, на стелах АЗС, обумовлений розрахунками Мінекономіки щодо граничної вартості палив.⛽️
Так, в порівнянні з першою декадою жовтня, середня ціна на бензин зросла на 1,07 грн/л, на дизельне паливо – на 1,12 грн/л. Це свідчить про те, що протягом наступного тижня оператори ринку можуть підкоригувати цифри на стелах згідно з розрахунками Мінекономіки.
Автогаз за цей період в роздробі виріс на 47 коп/л, до – 18,32 грн/л. На роздрібну ціну зрідженого газу все так же продовжують впливати високі ціни на ресурс в Європі. Це зберігає передумови до подальшого підвищення на стелах АЗС.🚗
Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.
Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:
З початку місяця ми спостерігаємо стабілізацію цін на первинному ринку в порівнянні з попереднім періодом, коли квадратний метр помітно дорожчав. Надбавка в ціні в середньому по ринку становить за цей період близько 1,5-2%.
До кінця року зростання середньозважених цін на нерухомість з урахуванням ринкових і економічних факторів можливий в діапазоні до 8%.🏢
Попит залишився без змін, все ще помітна значна частина інвестиційного попиту, яка наростила частку з початку року і становить тепер близько 40%.
При правильному виборі проекту можна розраховувати на гарантовану прибутковість 25-35% в «Комфорт+» сегменті і в середньому 35-40% в «Бізнес-клас». Це легко відстежити на прикладі комплексів Інтергал-Буд: в заміському еко-комплексі ЖК «Озерний Гай Гатне» з початку року ціна зросла на 30%, в комплексі комфорт-класу ЖК «Теремки» – на 32%, в комплексі преміум-класу ЖК INTERGAL CITY – на 26%.
Як і раніше, покупця цікавлять функціональні планування, які дозволяють облаштувати повноцінну робочу зону в квартирі, причому не на шкоду іншим зонам – кухні, відпочинку або спальні. Стабільний ріст попиту на паркінги і комерційні приміщення. Дані лоти все частіше купують з метою подальшої здачі в оренду як альтернативне джерело орендного доходу, в порівнянні з квартирами.
На даному етапі в портфелі компанії 11 проектів в активній фазі будівництва в Києві і один еко-комплекс в Гатному. Ще 4 нових проекти знаходяться на підготовчій фазі до продажу.
На всіх, без винятку, майданчиках ведуться активні будівельні роботи згідно з графіком. Ми не зменшуємо обертів і продовжуємо будувати в звичному для себе високому темпі. Аналогічна ситуація і у більшості забудовників, за винятком компаній, обтяжених об’єктами від забудовників-банкрутів, які, на жаль, мають складності, пов’язані з «політичними» рішеннями. Щомісяця всі наші покупці і потенційні інвестори отримують інформацію про стадії готовності – фото- та відеозвіти будівництва комплексів.
У Києві за цей період стартували нові черги в проектах класу комфорт: ЖК «Файна Таун», ЖК «Феофанія City», ЖК «Варшавський-2», а також нові проекти від компаній Ковальська Нерухомість «Kub29», ЖК по вул. Зарічна, 45 від Status Group і ЖК бізнес-класу ANRIL house.
На даний момент більшість девелоперів сконцентрувалися на реалізації вже запущених проектів. Решта три місяці року порадують нас новими проектами з унікальними концептуальними рішеннями. Очікуємо виходу близько 12 нових проектів до кінця року.
Основною подією жовтня в сфері девелопменту є аукціон з продажу заводу Більшовик, який запланований на 27 жовтня.✌️