Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Співпраця з МВФ, дірки в бюджеті і п’ятиріччя BankID: про що говорять експерти в своїх соцмережах
Фінансові експерти – люди зайняті. Вони не завжди знаходять час поговорити зі ЗМІ і розповісти про своє бачення поточної економічної ситуації. При цьому активно діляться своїми думками в соціальних мережах. Banker.ua заглянув на сторінки українських фінансових експертів і аналітиків і дізнався, про що вони говорили зі своїми передплатниками.
Віталій Шапран і список ” корупціонерів-щасливчиків”
Член Ради НБУ, фінансовий експерт і аналітик Віталій Шапран опублікував пост про список корупціонерів, який був складений Національною комісією з питань протидії корупції. У список корупціонерів потрапили більше п’ятисот депутатів, керівників компаній і організацій. Як зазначає сам Віталій Шапран, в “чорний список” нечистих на руку потрапили також кілька його знайомих і друзів із соціальних мереж.
“Я можу зрозуміти “хитрість” (логіку) голови громади якогось села в Херсонській області, “забути” про будиночок на 200 квадратів, внесок у банк. Коли він заповнював декларацію – ймовірно він був упевнений, що не знайдуть. Але коли ти працюєш у фінансовому секторі і “забуваєш” про пару мільйонів гривень ???”,- написав Віталій Шапран.
Віктор Скаршевський і робота з МВФ
Фінансовий аналітик Віктор Скаршевський ретельно стежить за співпрацею України та Всесвітнього валютного фонду, тому й вирішив зробити своєрідний updated виконання умов співпраці двох сторін. Згідно з опублікованою інформацією, Київ виконав всі необхідні від нього умови для отримання траншів від фінансової організації.
За поточною, 11-ю програмою співпраці з МВФ, передбачено виділення $5 млрд п’ятьма траншами (див.таблицю 7 з IMF Country Report No. 20/197 за червень 2020):
1-й транш: $2,1 млрд у червні 2020 (отримано);
2-й транш: $ 700 млн у вересні 2020;
3-й транш: $ 700 млн у грудні 2020;
4-й транш: $550 млн у травні 2021;
5-й транш :$ 950 млн у жовтні 2021.
“Для отримання третього траншу в грудні 2020, також у сумі $700 млн, Україна повинна була виконати структурні маяки номер 2, 3 і 7 (див.таблицю 2), які також вже виконані НКРЕКП і Урядом. Іншими словами, коли Володимир Зеленський заявляє про те, що Україна виконує взяті на себе зобов’язання перед МВФ, він абсолютно правий”, – пише Скаршевський.
Головну заковику в отриманні чергових кредитних траншей сам експерт бачить в незалежності антикорупційних органів після рішення Конституційного Суду. Для вирішення цього питання в парламенті створена робоча група.
“Що стосується проекту держбюджету на 2021 рік, я не бачу особливих проблем з точки зору МВФ, тому що головний показник, який цікавить МВФ, – дефіцит бюджету – знаходиться в межі, який влаштовує МВФ. Так, у проекті держбюджету на 2021 рік закладається дефіцит у розмірі 6% ВВП, а МВФ-ська оцінка – 5,3% ВВП”, – написав Віктор Скаршевський.
Сергій Фурса і “дірявий бюджет”
“Грошей немає, але ви тримайтеся”, – так почав свій пост, присвячений державному бюджету 2021 року, фінансовий експерт та інвест-банкір Сергій Фурса. В інтерв’ю для програми “Багаті і щасливі” експерт поділився своїм баченням підготовленого до затвердження проекту бюджету на 2021 рік.
“У нас все добре з надходженнями до бюджету, але погано з витратами, так як дефіцит бюджету ніхто не фінансує”, – пояснив він.
На сьогоднішній день дефіцит бюджету перевищує 300 млрд гривень або 7,5% ВВП. Сам Сергій Фурса запевняє, що це нормальний показник, так як планувалося, що недостача в державній скарбниці буде набагато більше. Але що викликає побоювання, так те, що в бюджет 2021 року знову закладається дефіцит у розмірі 6% ВВП, а це вже ненормально. Тобто, можновладці заздалегідь знають, що Україна з кризи не вийде і економіка рости не буде.
“Ми опинилися в дуже нестандартній ситуації: у нас локдаун з коронавірусом, колапс в медицині. При цьому в світі зараз є багато-багато дешевих грошей, які були надруковані в період коронавірусу, але ми не можемо їх взяти. Свої гроші з кризового фонду ми пустили на дороги, а взяти гроші світової спільноти ми просто не можемо, так як немає узгодженості в МВФ”, – підкреслив Сергій Фурса.
Одним з рішень ситуації, яку прийняв Уряд України, – скорочення незахищених витрат, тобто зарплат, пенсій, допомог і т. д.
Кирило Шевченко і IFC
Глава НБУ Кирило Шевченко поділився з передплатниками гарною новиною. Тепер Національний банк України офіційно став членом мережі сталого банкінгу Міжнародної фінансової корпорації IFC – International Finance Corporation.
Мережа сталого банкінгу об’єднує фінансових регуляторів і банківські асоціації з країн, що розвиваються, і представляє більше 43 трильйонів доларів США або 85% від сукупних банківських активів ринків, що розвиваються.
Метою мережі сталого банкінгу є вдосконалення екологічного, соціального та корпоративного управління в банківській сфері. Зелена економіка стає європейською економікою, тому такі ініціативи дуже важливі.
Поки не зрозуміло, як саме НБУ буде співпрацювати з IFC і які програми будуть реалізовані. Тому ми будемо стежити за розвитком подій.
Дмитро Дубілет і п’ятиріччя BankID
Засновник Monobank Дмитро Дубілет повідомив, що пройшло рівно п’ять років з запуску сервісу BankID, в якому він взяв особисту участь.
“Про BankID я тоді дізнався випадково. Співробітники українського Mastercard познайомили мене зі шведськими колегами, які показали, як це працює у них. Я був вражений! Цей сервіс вирішував головне питання державних е-сервісів в Україні – верифікацію особистості! Я вирішив будь-що реалізувати цю штуку в Україні. Назву вирішив не міняти, а використовувати скандинавську. Запуск BankID в Україні був скоріше політичним, а не технічним завданням (технічну частину ми зробили за місяць). Щоб запустити BankID для держпослуг, потрібно було заручитися підтримкою Кабміну. Я тоді ще жив у Дніпропетровську і почав їздити до Києва, як на роботу. Ходив по міністерствах, зробив презентацію в Раді”, – написав Дмитро Дубілет.
Сьогодні BankID став одним з головних факторів успіху програми Дія — практично всі входи робляться через Приват24 або monobank. Зрештою, банки від BankID виграли теж. Півроку тому НБУ дозволив віддалену ідентифікацію клієнтів, яка була б неможлива без BankID. На даний момент до BankID підключено вже 22 банки, які покривають 99% користувачів віддаленого банкінгу.