З багатьма обмеженнями: як зараз працює держпрограма доступної іпотеки під 7%

17 Листопада 2021

2021 року запрацювала нова державна програма, яка дозволяє українцям взяти доступний кредит на житло — іпотека під 7% річних. Banker.ua проаналізував, як працює ця програма зараз та які банки пропонують оформити державну іпотеку.

Головний Telegram-канал банкірів

За яких умов можна отримати державну іпотеку

Багато хто досі вважає, що в Україні саме банки знизили відсоткові ставки за іпотекою. Насправді ж 7% платить людина, яка оформлює іпотеку, а решту компенсує держава.

Максимальна сума кредиту складає 2 мільйони гривень. Перший внесок має бути не менше 15% від суми кредиту. Іпотеку дають до 20 років, а вартість житла не повинна перевищувати 2,5 млн. гривень.

Хто може отримати кредит

Отримати пільговий кредит можливо лише, якщо людина не має свого житла або майнових прав на нього, а також якщо вона не продавала свою нерухомість за останні п’ять років. Виняток — переселенці та їхнє майно на тимчасово окупованих територіях.

Мінімальний дохід держава не встановила, тільки максимальний — за останні шість місяців позичальник та члени її сім’ї не повинні заробляти за місяць понад 10 середніх місячних зарплат у регіоні, де розташований потенційний будинок. Орієнтуватися потрібно на дані Держстату.

Яке житло можна отримати

Є кілька варіантів:

  • Квартира на первинному ринку;
  • Квартира на вторинному ринку;
  • Будинок із земельною ділянкою;
  • Об’єкт незавершеного будівництва чи майнові права на них;
  • Збудувати свій будинок.

Для вторинного ринку є основна вимога — вік будівлі. Спочатку його мали експлуатувати максимум за три роки до того, як людина візьме на нього кредит. У жовтні уряд змінив цю вимогу. У Кабміні скасували вікові обмеження до нерухомого майна (крім об’єктів нерухомості в обласних центрах із чисельністю населення понад 1 млн, які мають бути прийняті в експлуатацію або реконструйовані не раніше десяти років).

Також є ліміт на площу житла: 50 кв.м на одну особу або на сім’ю із двох осіб плюс по 20 кв.м на кожного наступного члена сім’ї. Загальна площа житла спочатку не повинна перевищувати 20% дозволеної. Але минулого місяця уряд збільшив межу можливого перевищення площі предмета іпотеки до 40% від нормативної площі, яку оплачує позичальник самостійно.

Де і як оформити пільгову іпотеку

Щоб банк почав видавати державну іпотеку, йому потрібно укласти угоду з Фондом розвитку підприємництва.

Ось які банки зараз беруть участь у програмі: ПриватБанк, Ощадбанк, ОТП Банк, Глобус Банк, Мегабанк, Кредобанк, Укргазбанк, Альянс, Com In Bank, АКБ Львів, Акордбанк, МТБ Банк, Правекс Банк, Полікомбанк, Таскомбанк, Скай Банк.

Для оформлення пільгової іпотеки спочатку потрібно обрати банк, а потім надати необхідні документи:

  • заяву про бажання взяти участь у програмі;
  • копію паспорта та ідентифікаційного коду;
  • довідку про реєстрацію місця проживання позичальника та членів його сім’ї;
  • документи про доходи позичальника та членів його сім’ї за останні шість місяців.

Якщо є, потрібно додати копію свідоцтва про шлюб, народження дитини та довідку про перебування на квартирному обліку. Банк може запросити й інші документи відповідно до внутрішніх вимог. Саме він остаточно вирішує, чи надавати вам пільговий кредит.

Скільки державних іпотечних кредитів видали 2021 року

Станом на 11 листопада поточного року уповноваженими банками щодо виконання Державної програми «Доступна іпотека 7%» підписано 1059 кредитних договорів на 916,73 млн. грн.

Загалом до банків надійшло 1505 заявок на участь у програмі із 23 регіонів України. Найбільше доступних іпотек видають у Києві та області — 64%. На другому та третьому місці Львівська та Харківська області – у них по 6%.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: