Тривала фіксація курсу може призвести до кризи

гривна, доллар

Колись допомога партнерів припиниться, тому Україна має готуватися до такого сценарію. Експерт пропонує поступово переходити до плаваючого курсу, але з обмеженнями.

Девальвація гривні неминуча навіть за фіксованого курсу валют у 2023 році. Однак Україна має поступово повертатися до плаваючого курсоутворення, оскільки жорстке регулювання може повторити ситуацію 2014 року. Про це в інтерв’ю «Forbes Україна» заявив нещодавно призначений радник голови Нацбанку Юрій Городниченко, передає Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Ще у листопаді він казав, що НБУ не треба боятися відпускати гривню та запропонував свій альтернативний варіант.

«…я запропонував модель з плаваючим курсом, але з обмеженням коливання протягом дня. Це проміжний варіант, який дозволяє і контролювати інфляцію, і поступово переходити до “плавання”. До того ж це не означає автоматичної девальвації: гривня може зміцнюватися або залишатися на плюс-мінус одному рівні», – вважає Городниченко.

На кінець року бізнес та населення очікують зростання курсу як мінімум до 42 грн/$. Тобто навіть за фіксованого курсу 36,6 грн/$ економічні агенти вважають девальвацію неминучою, каже радник голови НБУ. А тривала фіксація може призвести до кризи, як у 2014 році.

«За часів Януковича фіксований курс захищали дуже довго. Це закінчилося катастрофою. Тому важливо не доводити до крайньої межі та виходити з фіксованого курсу дуже поступово. Зараз Україна, на відміну від 2014-го, має на це ресурси», – сказав він.

Городниченко також наголошує, що зараз гривня тримається завдяки іноземній фінансовій допомозі. Однак вона колись припиниться. Україні треба готуватись до цього сценарію.

«Тепер уявімо ситуацію, що з тих чи інших причин наші партнери не зможуть надавати Україні фінансову допомогу. Ми одразу опинимося у дуже важких обставинах, коли можливості захищати гривню танутимуть дуже швидко. До цього потрібно бути готовим», – додав експерт.

Читайте також: Війна у цифрах. Як повномасштабне вторгнення в Україну вплинуло на її фінансову систему

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що НБУ зажадав від банків список усіх відділень, які торгують валютою. Ця інформація ляже в основу спеціального реєстру.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)