В НБУ визначили ризики, що впливають на роботу регулятора

Плануванню дій НБУ на 2020 рік передує адекватна оцінка ризиків середовища, в рамках якого Національний банк реалізує свій мандат. Про це повідомляє Banker.ua c посиланням на Стратегію Національного банку України.

При плануванні дій регулятор враховує три аспекти, які впливають на досяжність цілей:

  • ймовірність настання ризиків;
  • можливість належного управління ними;
  • глибина їх впливу на відхилення центробанку від поставлених Стратегією НБУ цілей.

Національний банк розподіляє ризики, які виникають перед ним, на зовнішні (ті, що виникають за межами нашої економіки) і внутрішні (викликані факторами всередині країни).

Зовнішні ризики:

– Посилення торгових воєн і підвищення турбулентності на світових фінансових ринках. У 2019 глобальна торгівля різко сповільнилася під тиском геополітичних ризиків і економічного спаду. СОТ сьогодні очікує зростання торгівлі в 2020 році на 2.7%, проте відзначає можливість зниження прогнозних показників. У той же час ескалація торгового протистояння США з Китаєм відбувається хвилями, протести в Гонконзі викликали нове загострення. Брекзіт є непередбачуваним, він надалі загрожує фінансовому сектору ЄС і стабільності Великобританії. Крім того, економічному відновленню загрожують протекціоністські тенденції і геополітичні ризики. Новим викликом стає протистояння США та Ірану. Очікування відновлення економічної активності пов’язані з пом’якшенням монетарної політики в розвинених країнах і декількох економіках, що розвиваються, в Китаї – додатково з фіскальними стимулами.

– Ескалація військового конфлікту і нові торгові обмеження з боку Росії. Цей ризик дещо знизився, якщо порівнювати з минулим роком, але він залишається актуальним. На користь його зниження говорять масштабний обмін полоненими, розведення військ і відновлення діалогу в нормандському форматі. Визнання Міжнародним судом ООН в Гаазі своєї юрисдикції в справі України проти Росії відкриває можливості для судового тиску на агресора. На противагу маємо видачі паспортів на тимчасово неконтрольованих територіях і нові поставки зброї російських збройних сил, тобто загрози залишаються. Питання повернення контролю над кордоном і реінтеграції Донбасу до сих пір не вирішені. Проведення виборів на НКТ може стати викликом. У Європі та США активізувалися економічні та політичні сили, які підтримують домовленості з РФ, зокрема на шкоду Україні.

Внутрішні ризики:

– Загроза інституційної незалежності Національного банку. В кінці минулого року тиск на Національний банк значно посилився і відбувається відразу по декількох напрямках. Це і численні проплачені (за показаннями медіа) мітинги під стінами НБУ, які почалися в листопаді 2019 року, і окремі мітинги під будинками Голови Якова Смолія та його першого заступника Катерини Рожкової, і судовий марафон щодо захисту інтересів держави з екс-власниками ПриватБанку.

– Пікові виплати за державним боргом. Це – один з основних середньострокових викликів для української економіки. Сьогодні триває період активного погашення боргів, залучених Україною в кризові періоди.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)