Чув, що Центробанки готуються до впровадження цифрових валют. Тепер буде цифрова гривня?

7 карток, 26 Квітня 2024
1
Що таке цифрова валюта Центрального банку і чим вона відрізняється від звичайної купюри?

Цифрова валюта Центрального банку (Central Bank Digital Currency – CBDC) – це аналог звичайної фіатної валюти, якою ми звикли користуватися щодня. Можна сказати, що CBDC – це цифрова гривня, якою можна розплачуватися за покупки, робити перекази з картки на картку або рахунок, а також відправляти за кордон за лічені секунди. При цьому, на відміну від криптовалют, які повністю децентралізовані, як біткоін, і не мають конкретного власника, або як централізовані криптовалюти, створені корпораціями, такі як Ethereum, Cardano та інші, CBDC створюються і повністю контролюються Центральним банком країни.

2
Якщо цифрові гроші такі ж, як і фіатні, то навіщо їх створювати?

На минулій конференції Міжнародного валютного фонду, присвяченій розвитку трансконтинентальних платежів, було сказано, що цифрові валюти мають ряд переваг перед паперовими банкнотами. Наприклад, міжнародні транзакції будуть проходити швидше, а коштувати в кілька разів дешевше. Це суттєва перевага для бізнесу, який веде свою діяльність в декількох країнах. Фактично прийняття цифрової валюти сприятиме тому, що оплата за товари і послуги між компаніями, які знаходяться на різних континентах, відбуватиметься швидко, а вартість комісій за переказ знизиться в рази.

3
А як це може бути корисним мені?

Роздрібні користувачі можуть також відправляти гроші своїм родичам за кордон. При цьому конвертація однієї цифрової валюти в іншу буде здійснюватися автоматично без прив’язки до вартості долара, як це відбувається сьогодні з міжнародними платіжними системами.

4
Долар більше не буде вважатися "твердою валютою"?

Насправді уряд США і Федеральна резервна система роблять все можливе, щоб відстрочити розробку і впровадження CBDC, інакше існує реальний ризик, що долар втратить своє панування на міжнародній фінансовій арені. Щоб не допустити падіння ціни долара, Федеральна резервна система не буде включатися в технологічну гонку і намагатися першою в світі впровадити цифрові валюти. Америка має намір максимально довго зберігати статус і цінність своєї валюти.

5
Якщо не Америка, то хто стане лідером у процесі впровадження CBDC?

Сьогодні лідером по впровадженню CBDC є Китай. У країні вже розроблена цифрова валюта, впровадженням якої займається Народний банк Китаю. Також цифрові валюти використовуються у Венесуелі. Над створенням CBDC також працюють Європейський Центральний банк, Іспанія, Німеччина, Туреччина і ряд інших країн. Раніше також Україна заявляла про створення криптогривни, яка могла стати аналогом звичайної фіатної гривні.

6
Тобто, в цифрових валютах немає нічого поганого: дешево, швидко, зручно. У чому підступ?

 

Крім очевидних плюсів цифрових валют Центральних банків є і явні мінуси. Наприклад, захист безпеки даних, відсутність інтернет-зв’язку в маленьких містах і селах, низька культура користування цифровими грошима серед українців і багато іншого. Дійсно, впровадження блокчейн-технологій, без яких цифрові валюти просто не можуть існувати, призведе до того, що Національний банк України зможе відстежити будь-яку транзакцію в країні, визначити відправника і одержувача, а також заблокувати в разі необхідності. Таким чином, можна викорінити корупцію, відмивання грошей на будь-якому етапі. Однак разом з цим виникає питання конфіденційності даних. Фактично Національний банк отримає інформацію про кожного з нас, зможе контролювати будь-який крок, платіж і т.д. І це глобальна проблема, так як питання свободи і конфіденційності даних захищаються міжнародним законодавством.

7
Припустимо, Національний банк впровадить блокчейн. Що далі? Як зміниться робота банків?

Впровадження CBDC – це справа не одного місяця і навіть року, а поступовий перехід на нову банківську систему. На комерційні та державні банки будуть покладені нові функції, а саме: збереження даних, захист конфіденційності користувачів, моніторинг транзакцій і фіксування підозрілих переказів, про які потрібно негайно повідомити в поліцію. Крім того, банки повинні будуть контролювати свої грошові резерви в фіатних і цифрових валютах, дотримуватися балансу між ними і багато іншого. У той же час Міністерство фінансів і ряд інших відомств повинні сконцентрувати зусилля на покритті мережею Інтернет всі без винятку міста і регіони України, провести серйозну роботу, щоб навчити користувачів елементарним речам: як встановити гаманець на телефон, поповнювати рахунок або оплачувати покупки і послуги. На це можуть піти роки і навіть десятиліття. Але готуватися до переходу на CBDC варто вже сьогодні.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: