В Україні узаконили колекторську діяльність. Тепер з нас будуть “вибивати” борги?

7 карток, 24 Листопада 2024
1
Кажуть, президент Володимир Зеленський узаконив колекторів. Чи так це?

Дійсно, з 14 квітня набув чинності закон “Про колекторську діяльність”, який фактично узаконив роботу колекторських агентств. Проте новий закон ввів деякі обмеження для колекторів, які і так були раніше заборонені. Наприклад, колекторам на законодавчому рівні заборонили тероризувати боржників, впливати на них психологічно або фізично. Тому якихось суттєвих змін не відбудеться.

2
Тобто тепер колектори не зможуть шкодити людям і залякувати їх?

На законодавчому рівні вони не могли робити цього й раніше, але тим не менш, відомі випадки, коли колектори “вибивали” борги погрозами. Після прийняття закону колектори отримали законне право спілкуватися з родичами боржника, які в самому законі фігурують як його представники, і з роботодавцем, хоча до цього таких повноважень, прописаних законодавчо, у них не було. Тому не дивуйтеся, якщо колектори кожен день будуть телефонувати вашому директору і розповідати про ситуацію, яка склалася з вашою заборгованістю.

3
У разі протиправних дій з боку колекторів я повинен звернутися в банк?

Ні, банк не має відношення до роботи колекторів. Він просто продає ваш борг колекторській агенції, і на цьому їхня співпраця закінчується. Якщо ви постраждали від дій колекторів, то необхідно звертатися до правоохоронних органів, але попередньо створити доказову базу. Це можуть бути фотографії, голосові записи і відео.

4
А кому підпорядковуються колектори?

Колекторські агентства підпорядковуються безпосередньо Національному банку України. У той же час діяльність колекторів була виведена з-під дії Кримінального кодексу. І якщо раніше співробітників колекторських агентств можна було притягнути за статтею “Вимагання“, то зараз цього зробити не вийде. Тепер це законний метод роботи з боржниками.

5
Якщо мій борг сформувався ще до прийняття закону, чи можуть колектори вимагати з мене повернення грошей?

Як зазначено у прикінцевих положеннях до закону, він не поширюється на вже існуючі договори, а тільки на ті, які будуть укладені після набуття Законом чинності. Тобто, якщо борг виник до прийняття закону, то колектори не мають права його вимагати з вас.

6
А що світить колекторам, якщо вони все ж порушать положення закону?

За порушення правил спілкування з боржниками колекторам загрожують чималі штрафи, яких раніше не було. Наприклад, за порушення норм етичної поведінки – штраф у розмірі  3-6 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-102 тис. грн). Такий же штраф – за недотримання вимог щодо оформлення договору про споживчий кредит. Банки також заплатять до 102 тис. грн, якщо зважаться залучити до стягнення боргів компанію, якої немає в реєстрі колекторських компаній. Ці штрафи вдесятеро вище нинішніх. Також на сьогодні передбачений штраф у 300-600 неоподатковуваних мінімумів, якщо кредитор не повідомить позичальникові про залучення до справи колекторів.

7
І скільки ж в Україні законних колекторських агентств?

Усього в Україні працює близько 200 колекторських компаній. Частина з них – так звані “білі”, тобто працюють більш-менш в рамках закону. А частина – “чорні” колектори, які не гребують нічим, щоб “вибити” борги, аж до фізичного насильства. Але часто “білі” співпрацюють у парі з “чорними” – аби тільки отримати гроші. Тому складно стверджувати, що щось зміниться одразу після прийняття закону.<


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: