Дійсно, з 14 квітня набув чинності закон “Про колекторську діяльність”, який фактично узаконив роботу колекторських агентств. Проте новий закон ввів деякі обмеження для колекторів, які і так були раніше заборонені. Наприклад, колекторам на законодавчому рівні заборонили тероризувати боржників, впливати на них психологічно або фізично. Тому якихось суттєвих змін не відбудеться.
На законодавчому рівні вони не могли робити цього й раніше, але тим не менш, відомі випадки, коли колектори “вибивали” борги погрозами. Після прийняття закону колектори отримали законне право спілкуватися з родичами боржника, які в самому законі фігурують як його представники, і з роботодавцем, хоча до цього таких повноважень, прописаних законодавчо, у них не було. Тому не дивуйтеся, якщо колектори кожен день будуть телефонувати вашому директору і розповідати про ситуацію, яка склалася з вашою заборгованістю.
Ні, банк не має відношення до роботи колекторів. Він просто продає ваш борг колекторській агенції, і на цьому їхня співпраця закінчується. Якщо ви постраждали від дій колекторів, то необхідно звертатися до правоохоронних органів, але попередньо створити доказову базу. Це можуть бути фотографії, голосові записи і відео.
Колекторські агентства підпорядковуються безпосередньо Національному банку України. У той же час діяльність колекторів була виведена з-під дії Кримінального кодексу. І якщо раніше співробітників колекторських агентств можна було притягнути за статтею “Вимагання“, то зараз цього зробити не вийде. Тепер це законний метод роботи з боржниками.
Як зазначено у прикінцевих положеннях до закону, він не поширюється на вже існуючі договори, а тільки на ті, які будуть укладені після набуття Законом чинності. Тобто, якщо борг виник до прийняття закону, то колектори не мають права його вимагати з вас.
За порушення правил спілкування з боржниками колекторам загрожують чималі штрафи, яких раніше не було. Наприклад, за порушення норм етичної поведінки – штраф у розмірі 3-6 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-102 тис. грн). Такий же штраф – за недотримання вимог щодо оформлення договору про споживчий кредит. Банки також заплатять до 102 тис. грн, якщо зважаться залучити до стягнення боргів компанію, якої немає в реєстрі колекторських компаній. Ці штрафи вдесятеро вище нинішніх. Також на сьогодні передбачений штраф у 300-600 неоподатковуваних мінімумів, якщо кредитор не повідомить позичальникові про залучення до справи колекторів.
Усього в Україні працює близько 200 колекторських компаній. Частина з них – так звані “білі”, тобто працюють більш-менш в рамках закону. А частина – “чорні” колектори, які не гребують нічим, щоб “вибити” борги, аж до фізичного насильства. Але часто “білі” співпрацюють у парі з “чорними” – аби тільки отримати гроші. Тому складно стверджувати, що щось зміниться одразу після прийняття закону.<