Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
У «Глобус Банку» пояснили, чому українцям дають так мало кредитів на купівлю житла
Банки пам’ятають про валютні кредити, які перетворилися для них на проблемний портфель, плюс існують обмеження регулятора за кредитами на первинному ринку.
В Україні 95% житла люди купують за власні кошти, тоді як в розвинених країнах частка кредитних продажів наближається до 100%. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Banker.ua розповів голова правління «Глобус Банку» Сергій Мамедов.
За словами співрозмовника видання, в Україні іпотечний ринок, що дає потенціал для руху всієї економіки, розвивається доволі слабо.
«Якщо проаналізуємо статистику продажів забудовників, то кредити на купівлю житла становлять лише 3-5% від загальної кількості проданих об’єктів. Тобто 95% житла люди купують за власні кошти, без кредитів. У розвинених країнах частка кредитних продажів, навпаки, наближається до 100%», – зазначає Сергій Мамедов.
Голова правління «Глобус Банку» звертає увагу на те, що сьогодні первинним ринком іпотеки в Україні активно займаються не більше 4 фінустанов плюс вітчизняні банки в принципі видають дуже мало кредитів на купівлю житла.
«Портфель ринку іпотечного кредитування в Україні маленький, і причин для цього декілька», – каже Сергій Мамедов.
По-перше, зазначає експерт, банки пам’ятають про валютні кредити, які перетворилися для них на проблемний портфель, а, по-друге, первинний ринок сам по собі набагато складніший, ніж кредити під готове житло.
«Якщо ви хочете купити готову квартиру, вона має свою оціночну вартість. Ви отримуєте від банку кредит на квартиру, яка є заставою. На первинному ж ринку запорукою виступають майнові права на те, що тільки має побудуватися. І те, що побудується, залежить від нас. Ми як банк повинні це контролювати», – констатує співрозмовник Banker.ua, додаючи, що багато банків не розуміють, як можна видати кредит «під те, чого нібито немає».
За його словами, існують також обмеження регулятора за кредитами на первинному ринку.
«НБУ ставиться до ринку первинної іпотеки як до ризикованого продукту. Якщо ми видаємо кредит, то формуємо резерви під іпотечні кредити більше, ніж в кеш-кредити, які видаються без застави. Хоча кількість проблемних кейсів з іпотекою і кеш-кредитами є незрівнянною», – зазначив Сергій Мамедов.
Читайте також: Прибуток банків України знизився. Чи чекати на кризу?
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що банки-учасники програми «Доступна іпотека 7%» видали українцям на придбання житла 575,32 млн гривень: число підписаних договорів досягло 680.
Коментарі (0)