ico
Пт, 17 Вер
USD 26.6672 ico
EUR 31.37 ico
RUB 0.3681 ico
RU
USD 26.6672 ico
EUR 31.37 ico
RUB 0.3681 ico

Прибуток банків України знизився. Чи чекати на кризу?

08 Липня 2021

Тата Кривенко

За даними НБУ, в січні-травні чистий прибуток банківської системи впав на 17,7% і склав 23,8 млрд грн, в порівнянні з 28,9 млрд грн за аналогічний період минулого року. Banker.ua розібрався, що стало причиною такого зниження і чи варто чекати на чергову банківську кризу.

Куди подівся прибуток?

Ключову роль в зниженні прибутку зіграли валютна переоцінка цінних паперів в портфелях банків: -3,1 млрд грн проти +17 млрд грн за попередній рік. В основному до збитків призвела переоцінка індексних ОВДП в державних банках. Тільки в Ощадбанку збитки склали 2,6 млрд грн. Причина негативної динаміки — коливання курсу валют. На початку минулого року гривня слабшала, тоді як на початку 2021-го зміцнювалася.

Проте експерти відзначають, що нинішнє зниження прибутку має скоріше технічний характер і на грошові потоки не вплинуло. “Насправді банківська система працює набагато краще та ефективніше, ніж в минулому році, а зниження прибутку — ефект ревальвації”, — відзначає в розмові з Banker.ua асоційований експерт “CASE Україна”, екс-заступник глави департаменту НБУ Євген Дубогриз.

Підстав для занепокоєння немає

Про те, що зниження прибутку вплинуло на банківську систему незначно, свідчить і зростання операційних показників. Так, завдяки істотному зниженню процентних ставок по депозитах за останній рік, чистий процентний дохід банків виріс на 28%, з 34,3 до 44 млрд грн. А збільшення обсягу безготівкових платежів призвело до зростання чистого комісійного доходу на 26%, з 16,8 до 21,2 млрд грн. Також на 3 млрд грн знизилися відрахування в резерви під кредитні збитки.

Експерти відзначають, що банківський сектор спрямовує в кредитування все більше акумульованої ліквідності, і ця тенденція значно прискорилася в 2021 році, особливо в роздрібному сегменті. Адаптуватися до нових макроекономічних умов і підтримати операційну ефективність банківського сектору вдалося в основному завдяки значній економії через зниження ставок по депозитах і збільшення комісійного доходу за рахунок швидкого розвитку безготівкових платежів.

“Таким чином, якщо не брати до уваги вплив переоцінки, операційний дохід системи за 5 місяців виріс завдяки збільшенню комісійного та процентного доходу на 8,3 млрд і 2 млрд грн відповідно”, — розповів Banker.ua член правління, фінансовий директор Креді Агріколь Банку Джорджіо Сопранзі.

Про те, що криза банківській системі не загрожує, заявили і в Нацбанку. “Якщо подивитися на звіт про фінансову стабільність, можна побачити, що для банківської системи криза, по суті, так і не розпочалася. Хоча було багато побоювань”, – заявив заступник глави НБУ Дмитро Сологуб.

Самі банки також говорять про позитивну динаміку. Наприклад, ПУМБ фіксує стабільне зростання прибутку в порівнянні з попередніми періодами. “Прибуток ПУМБ на 1 червня 2021 року склав 1,3 млрд грн, тоді як в минулому році цей показник був 995,9 млн грн”, — ділиться в розмові з Banker.ua маркетинг-директор ПУМБ Ксенія Сікорська. І зазначає, що головна причина зростання — продумана, зважена стратегія роботи з роздрібними продуктами та корпоративними клієнтами. У той же час в Ощадбанку редакції Banker.ua розповіли, що, незважаючи на збитки від переоцінки, за перші 5 місяців року банк показав рекордні операційні результати, і чистий прибуток склав 463 млн грн.

Криза як стимул

Уникнути кризи фінустановам вдалося головним чином, зберігши стабільні позиції капіталу та ліквідності. Для цього одні оптимізували витрати та залучали малий і середній бізнес, інші вкладали в діджиталізацію та робили ставки на фізособи.

Головна зміна, яка торкнулася всіх банків, — курс на цифровізацію. Майже всі фінустанови країни відзначають колосальне зростання користувачів інтернет- та мобільного банкінгу. Так, кількість користувачів Приват24 за 2021 рік зросла на 30% — до 13 мільйонів, а до інтернет- і мобільного банкінгу Ощад 24/7 приєдналося понад мільйон клієнтів. “За останній рік обсяг платежів, які здійснюються через банкінг Ощад 24/7, виріс на 70% в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. Зараз платформою користуються 5,3 мільйона клієнтів “, — відзначили в Ощадбанку.

Значно прискорили цифровізацію та дистанційне обслуговування в Креді Агріколь. “Не дивлячись на кризу, банк продовжив цифрову трансформацію. Ми запустили новий мобільний додаток CA + і вже зараз спостерігаємо переваги такого рішення — додаток користується великою популярністю у клієнтів”, — розповідає член правління, фінансовий директор Креді Агріколь Банку Джорджіо Сопранзі.

Діджиталізація не тільки допомогла утримати та залучити нових клієнтів, але й вирішила ще одну задачу — оптимізацію витрат. Адже обслуговування через інтернет скоротило адміністративні витрати на персонал, приміщення тощо. А за часів кризи, пов’язаного з пандемією, скорочення витрат було неминуче.

Банки урізали витрати усюди, де могли. При цьому головною умовою було — зберегти операційну ефективність. “Ми переглянули провайдерів, перейшли на групові знижки, почали використовувати альтернативні продукти, відмінили/призупинили частину внутрішніх активностей банку та маркетингових кампаній, зменшили заплановані темпи відкриття нових відділень та закрили найменш дохідні”, — ділиться Сопранзі. І зазначає, що, незважаючи на економію, їм вдалося виконати всі зобов’язання перед працівниками: не зменшувати зарплати та не скорочувати співробітників у зв’язку з COVID-19.

Оптимізується і державний Ощадбанк, однак тут пішли шляхом централізації. “Наша мета — розробити таку структуру управління філіальною мережею, яка дозволить уникнути дублювання функцій та скоротити витрати”, — повідомив редакції Banker.ua прес-спікер Ощадбанку. І додав, що серед інших стратегічних напрямків банку — курс на діджиталізацію, робота по врегулюванню проблемної заборгованості, подальший розвиток продуктового ряду для всіх груп клієнтів і поліпшення якості сервісу.

Також фінустанови робили акцент на залучення нових роздрібних та корпоративних клієнтів. “Восени 2020 ми запустивши кампанію, яка привернула 145 тис. клієнтів, багато з них залишилися з нами і після закінчення акції”, — ділиться досвідом маркетинг-директор ПУМБ Ксенія Сікорська. І додає, що крім фізосіб залучали також представників МСБ. Для цього в ПУМБ запустили кампанію в підтримку малого бізнесу, скасувавши плату за платежі в гривні, абонентську плату за POS-термінали і ввівши онлайн-верифікацію для клієнтів. “За час кампанії рівень знання бренду серед ФОПів виріс на 77% і ми отримали більше 12 тис. заявок на відкриття рахунків”, — розповідає Banker.ua Ксенія Сікорська. В результаті виконаної роботи, сьогодні ПУМБ довіряє 1,6 млн клієнтів фізичних осіб і 75 тис. корпоративних клієнтів.

Що далі?

Зараз основними ризиками для прибутковості банків залишаються зменшення чистої процентної маржі та можливість актуалізації кредитного ризику. “Тому банкам варто тримати запас капіталу на випадок можливих шоків”, — говорить Євген Дубогриз. І зазначає, що в найближчому майбутньому НБУ планує підвищити вимоги до адекватності (запасу) капіталу. Тому банкам важливо нарощувати запас вже зараз, щоб це не стало проблемою, коли вимоги набудуть чинності в наступному або 2023 році.

Сам регулятор також продовжує ретельно стежити за ситуацією в банківському секторі. “У цьому році ми відновлюємо стрес-тестування банків для того, щоб гарантувати стабільність фінансової системи, яка буде надійною запорукою економічного зростання в країні”, — заявив заступник глави НБУ Дмитро Сологуб.

Проте експерти та банкіри налаштовані оптимістично та відзначають, що навряд чи це стане проблемою. А також підкреслюють, що в цілому кризовий період пройшов без значних втрат для фінансового сектору. “Ми спостерігаємо повільне відновлення економіки, важливим двигуном якого є пожвавлення споживчого попиту та ділової активності”, — говорить Джорджіо Сопранзі.

Більш того, за словами екс-заступника глави департаменту НБУ, прибуток банківської системи за 2021 буде вищим, ніж в минулому році. “І в минулому, і в цьому році банківська система працює з великим запасом прибутку. У минулому році чистий прибуток банківської системи становив 39,7 млрд грн — це другий показник за всю її історію. У цьому році прибуток буде вищим, навіть якщо гривня не ослабне — через зниження відрахувань в резерви під кредитні збитки”, — впевнений Євген Дубогриз.

А значить, криза дійсно минула банківську систему України і зараз причин для виникнення нових фінансових проблем немає.Авторизація

Ми використовуємо файли cookie для збору аналітичних даних про взаємодії з нашим веб-сайтом, щоб поліпшити взаємодію з Користувачем. Також для того, щоб скористатися деякими функціоналом і сервісом banker.ua Користувач може добровільно передавати персональні дані. До них можуть належати: ім'я, адреса електронної пошти, акаунти в соціальних мережах, поля форм можуть запитувати й інші дані. Детальніше про файлах cookie і персональних даних дізнайтеся в Політиці конфіденційності.
Прийняти
×