Податок з депозитного вкладу в Україні

Уже п’ятий рік в Україні діє закон, на підставі якого внесено поправки в ПКУ. Згідно з цим документом, фізичні особи, які отримали прибуток з депозиту, зобов’язані виплачувати суми в розмірі 19,5% від нарахованої суми. Вона включає – 18% на дохід і плюс 1,5% на військовий збір. Останні відсотки (військовий збір) стягуватимуться на користь держави до тих пір, поки в країні не буде завершена реформа ВС.

Налог на депозит


Аж до 2014 року подібної системи оподаткування не існувало взагалі. Так, наприклад, вкладник, який розмістив на депозиті внесок в сумі 10 тис. грн, після закінчення терміну дії депозиту міг отримати 1,8 тис. грн. прибутку, неоподатковуванного. Але, починаючи з 1 квітня 2014 року, ситуація в корені змінилася. До 2015 року відсоток податку становив 15%. Відсотки значно змінилися і доходили до 20 річних. Додатково введено військовий збір (1,5%). Але в 2016 році процентні ставки були переглянуті і податок становить вже 18 відсотків, а військовий збір залишився незмінним. Цифри залишаються такими по сьогоднішній день.

Хто платить податки з депозитів?

Ситуація з оподаткуванням депозитів трохи стурбувала банківських клієнтів. Це було викликано тим, що вкладники припускали, нібито банки стануть передавати відомості про вкладників в податкові служби, порушуючи тим самим закон про банківську таємницю. Але це не зовсім так. Банки самостійно в автоматичному режимі нараховують відсотки і стягують їх з банківських вкладів. Вкладнику немає необхідності вносити їх в щорічні декларації. Клієнт отримує суми, з яких вже був вирахуваний податок.

Оподаткуванню підлягають наступні види вкладів:

  • депозити;
  • поточні рахунки (крім зарплат, пенсій і соціальних виплат);
  • сертифікати (депозитні);
  • вклади в кредитні спілки;
  • вклади в інвестиційні (пайові) фонди;
  • суми, виплачені компанією за користування цінними паперами, активами;
  • сертифікати: іпотечні або облігації;
  • роялті.

На всі ці види вкладів поширюється дія стандартної річної ставки. Це 18 відсотків – основний збір і 1,5% – військовий. Суми стягуються щомісяця. Перед податковими інспекціями фінансові установи звітують без вказівки особистих даних клієнта.

Важливо! Податкові відрахування поширюються тільки на прибуток з депозиту. Оформлена сума депозиту залишається незайманою аж до закінчення терміну дії договору.

Деякі фінансові організації пропонують розмістити депозит, який не обкладається податком. Найчастіше це поширюється на клієнтів, які мають зарплатну, пенсійну, соціальну карту для виплат в даній установі.

Розмір ставки податку на депозит

Законодавство України щодо депозитних вкладів постійно змінюється. Але розмір ставки податку на депозит поки залишається незмінним. Хоча не так давно був зареєстрований законопроект (№ 2422), який передбачає звільнення вкладників депозитів від оподаткування. Це викликано з необхідністю залучення особистих коштів громадян в банківську систему.

Ну а поки законопроект не прийнятий, ставки на депозити залишаються на колишньому рівні. Це податок на доходи в розмірі 18% + військовий збір (1,5%), який діє до тих пір, поки військові реформи в країні не буде припинено. Конкретна дата завершення цього процесу невідома.

Схема оподаткування депозитів в Україні

Особливо добрих новин для вкладників в банківські системи немає. Поки держава категорично відмовляється знімати обов’язкове оподаткування з депозитів. Але є зміни для деяких категорій громадян. Це ветерани ВВВ та учасники АТО. Це поширюється на вкладників, чия сума депозиту не перевищує 200 тис. грн. Але і їм доведеться платити щомісячний військовий збір (1.5%) від суми нарахувань прибутку.

На сьогоднішній день схема оподаткування по депозитах виглядає наступним чином:

  • сума депозитного вкладу – 100 тис. грн. під 20% річних;
  • процентна річна податкова ставка – 18%;
  • військовий збір – 1,5%.

На час закінчення терміну дії договору сума доходу за депозитним вкладом складе 20 000 грн. Саме з цієї суми банк протягом усього терміну дії буде стягувати податок. Тобто, в бюджет держави буде перераховано:

  • 3900 грн. (за рік!) до державного бюджету;
  • 300 грн. (в тому числі) – військовий збір.

Це суми, які стягуються на протязі року щомісяця і автоматично. На рахунок вкладника надходить сума в її чистому вигляді. Тобто, з суми в 100 тис. грн., вкладених на депозит, по закінченню терміну річного договору, вкладник заплатить податок в сумі 4200 грн. І отримає на рахунок чистого прибутку в сумі трохи менше 16 тис. грн.

Засоби стягуються щомісяця і тільки з суми прибутку, передбаченої депозитним договором.

База оподаткування на депозитні вклади

На сьогоднішній день багато фінансових компаній намагаються заманити клієнтів високими процентними ставками, які поширюються на депозити. Деякі пропозиції рясніють цифрами в 50 і більше річних відсотків. В основному такі привабливі пропозиції надходять від мікрофінансових організацій і кредитних спілок. Діяльність компаній підтверджується ліцензіями Нацкомфінпослуг і ГСФМУ. Вони гарантують, що всі вклади забезпечуються заставним майном високої рентабельності, що важливо в разі неплатоспроможності позичальника.

Дії не заборонені на законодавчому рівні і регулюються законом № 2908. Також базою оподаткування вважаються:

  • відсотки по депозиту;
  • за сертифікатами (депозитними);
  • по поточному рахунку;
  • відсотки за вкладом в кредитній спілці або МФО.

На законодавчому рівні передбачено процедури стягування податку в тому випадку, якщо договір за згодою однієї зі сторін може бути розірваний. У цій ситуації фінансова організація зобов’язана перерахувати і повернути всі раніше нараховані відсотки на майбутній дохід. Цей процес практично не відображається на сумі доходу, який вкладник отримує на руки. При достроковому розірвання договору річні відсотки оподаткування значно менше. Але цю процедуру повинен передбачати договір, який був складений заздалегідь.

монеты на фоне часов

Звітувати перед податковою про депозит?

Всі нарахування та вилучення сум доходів за депозитом обробляються автоматично банком або фінансовою організацією. Особисті дані про вкладника не поширюються і не передаються в податкові служби. У разі розірвання депозиту банком здійснюється процентний перерахунок і клієнтові відшкодовуються кошти, які були перераховані в рахунок державного бюджету за поточний період.

Наприклад, якщо договір укладався на рік, то відсотки могли бути списані попередньо на весь період договору. Всі стягнені надлишки обов’язково повинні бути повернуті вкладнику.

Банк компенсує свої втрати за рахунок майбутніх вкладів і ніяких даних про конкретний випадок в податкову не подається. Також, як і не надаються особисті дані про вкладника, який розмістив депозит. Таким клієнтам немає необхідності включати суми прибутку в щорічні декларації та надавати звіти в податкові служби. Все це відбувається автоматично, конфіденційно і законно.

Важливо! Розміщуючи депозит, клієнт отримує дохід щодня. Щомісяця здійснюються відрахування до державного бюджету у вигляді податку на прибуток. Сума прибуткового податку не стягується.

Ніяких додаткових договорів і зобов’язань, крім договору на депозит з фінансовою організацією, клієнт підписувати не зобов’язаний. Точно також вкладники не зобов’язані надавати документи, звіти, декларації та інші документи в податкові служби. Це здійснюється банком на підставі повної конфіденційності.

Тому, якщо виникає питання з приводу того повідомляти або не повідомляти в податкову про суму власного доходу з депозиту, то робити цього немає ніякої необхідності. Всі дані передаються фінансовими компаніями у вигляді загальної суми відрахувань по всіх вкладах.

Безподатковий депозит

На ринку банківських послуг багато зустрічається пропозицій з питання безподаткового розміщення особистих коштів на депозит. У цій ніші значні привілеї надає Приватбанк для клієнтів, які є власниками соціальних карт.

Ще в листопаді 2019 року одним з депутатів від партії «Слуга народу» був внесений законопроект, що передбачає скасування оподаткування на доходи по депозитах. Депутат стверджував, що при сприятливому рішенні, це допоможе значно збільшити вливання коштів в банківські системи. Поки ця пропозиція не прийнята. Тим більше, що податок на прибуток від депозиту і військовий збір є вагомим джерелом надходжень до державного бюджету.

На подібну пропозицію відреагував НАБУ. Так керівництво Національного банку повідомило, що значне податкове навантаження від подібного оподаткування відчувають лише заможні верстви населення. І це жодним чином не може позначитися на постійний приплив коштів від менш заможних громадян. Так само в НАБУ підтвердили, що податок на депозит – це істотне і регулярне надходження фінансів до державного бюджету.

Приклад розрахунку податку на депозит в Україні

Провести попередній розрахунок досить просто на одному конкретному прикладі.

  • Сума вкладу на депозит 20 тис. гривень під 20% річних з виплатою відсотків в кінці терміну дії договору.
  • Після закінчення терміну дії договору, банком буде нарахована сума прибутку в кількості 4000 гривень.
  • З нарахованої суми буде утримано 19,5% податку на користь державного бюджету та військового збору. Це 780 гривень.
  • Після закінчення терміну клієнт отримає на руки прибуток в розмірі 3220 грн. і повну суму вкладу депозиту, розміщеного рік тому (20 тис. грн.)

Більше ніяких податків і відрахувань платити не доведеться. Це все вже було зроблено банком, де був розміщений депозит.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)