Малі гроші, велика довіра, здоровий вибір: чи вміють діти банкірів керувати своїми фінансами?

17 Серпня 2021

Будь­який банкір точно знає, як дати раду грошам. Грамотні інвестиції, накопичення, розподілення, ведення бюджету – про все це вони можуть розказати будь­кому, адже немає нічого кращого за обізнаного та лояльного клієнта. Проте формувати ці якості в людей треба з самого дитинства. Тож цікаво, до чого банкіри привчають власних дітей.

Що намагаються вкласти у них, які головні максими діти повинні засвоїти, наскільки активно їх навчають фінансової грамотності, з якого віку «знайомлять» із грошима, як дитині грамотно розпоряджатися фінансами і часом, та які «фішки» професіонали використовують у вихованні своїх дітей? Про все це Banker.ua запитав у самих банкірів.

Андрій Пишний, голова правління Ощадбанку 2014-2020 рр.:

Особисто мені близькі настанови, які сформульовані в дуже далекій давнині — за 300 років до нашого часу. «Завжди працюй. Завжди люби. Люби дружину і дітей більше самого себе. Не чекай від людей подяки і не засмучуйся, якщо тобі не дякують. Настанова замість ненависті, усмішка замість презирства. Більше розуму, ніж самолюбства. З кропиви витягай нитки, з полину — ліки. Нагинайся тільки для того, щоб підняти полеглих. Питай себе щовечора: що ти зробив доброго. Май завжди у своїй бібліотеці нову книгу, у погребі — повний бутель, у саду — свіжу квітку».

Головний Telegram-канал банкірів

Універсальна мудрість Епікура актуальна сьогодні як ніколи і містить практично повний набір необхідних максим, причому абсолютно рівнозначна як для чоловіків, так і для жінок. Ми виховуємо наших дочок як рівних, критично мислячих і вільних у своєму праві вибору, тому просто настанови з ними не працюють — тільки через власний приклад і дослідним шляхом. У мене дві прекрасні доньки, між ними різниця в 5 років і ціле життя. Життя, коли я вчився бути чоловіком і батьком.

Це зараз, через 20 з гаком років, я можу з розумним виглядом розмірковувати про «максими, які вони повинні засвоїти», але тоді, коли тобі 25, ти живеш у шпагаті — на два міста, працюєш по 16 годин і чекаєш на кожні вихідні, щоб побачитися з тими, кого ти любиш і хто любить тебе, — ці самі максими, це і є ваш власний, але створений спільно з тими, хто поруч з вами, досвід. А якщо вже зовсім відверто, то головна максима — любов. Любов закладена в основу особистості — це Альфа й Омега гідного життя гідної людини.

Гроші — невід’ємна і дуже важлива частина життя. Це і свобода, і можливість, і комфорт, разом із тим  це і відповідальність, і ризик, і зобов’язання. Знайомство дітей із грошима — це і є їхнє практичне знайомство з цими категоріями, а ще пізнання такого важливого інституту, як власність. Гроші заробляють, рідше отримують у подарунок. Ними розпоряджаються, але частіше просто витрачають. Гроші дають можливість, але частіше просто задовольняють бажання…

Чим раніше ви познайомите дітей із цим, тим більше приводів пояснити тонку грань, яка відрізняє всі ці розумності: в чому різниця між «розпоряджатися» і «витрачати», «заробляти» й «отримувати», «збирати» і «примножувати», «втрачати» і «віддавати». Ну, і звичайно ж, один із найкращих методів привчити дитину до цифр — це дати їй можливість трохи самій заробити і самій же витратити.

Мені здається, наша головна фішка — відсутність якихось придуманих фішок. Не знаю, чи можна вважати фішкою те, що я, моя молодша дочка і дружина маємо спільний доступ до карткового рахунку. Ми намагаємося якомога більше розмовляти один із одним, обговорювати рішення, відповідати на питання, довіряти один одному і поважати вибір.

При цьому завжди є місце для особистого простору і приватності. Кілька років тому я абсолютно випадково дізнався про те, що молодша дочка жертвує власні гроші на обраний нею благодійний проект. І запитав: «Чому так? Адже наша сім’я заснувала фонд «Відчуй» і роками підтримує кілька благодійних організацій». Вона дуже спокійно відповіла: «Це моє рішення, тато, мені важливо зробити щось своє». Я за неї спокійний!

Тетяна Путінцева, СЕО КомІнБанку:

Перед появою на світ моєї першої дитини я прочитала безліч різної літератури про правильне виховання і вважала, що була готова до будь-яких ситуацій. Практичне застосування знань виявилося куди складнішим, ніж засвоєна теорія. Тепер, маючи досвід виховання двох синів, я переконана, що ніякого чарівного «вірного шляху» не існує. Розбіжності між теорією і практикою частіше пов’язані з особливостями кожної дитини та сімейними традиціями. Не менш важливу роль відіграє саме час, в якому ми живемо, а завдання батьків повинно зводитись до підготовки та адаптації дитини до дорослого життя, а не нав’язування свого досвіду та стереотипів.

Головними якостями дитини в умовах сучасного світу я вважаю здатність до критичного мислення, незалежність і відповідальність, комунікабельність, підприємницьке мислення і бажання постійно розвиватися як інтелектуально, так і фізично. Активна життєва позиція і старанна робота над собою — необхідні складові успіху.

Щодо фінансової грамотності, то раніше такий предмет не був включений до шкільної програми, хоча давно є обов’язковим у школах західних країн. Зараз у типові навчальні плани для учнів 5-9 класів включений новий предмет «Підприємництво і фінансова грамотність». Попри спроби держави вплинути на фінансову грамотність дітей та підлітків, головними вчителями у цьому, безумовно, залишаються батьки.

Я почала розповідати дітям про гроші ще до школи. Спочатку ми вивчали історію, розглядали гроші різних країн і вчилися їх відрізняти, а пізніше ми почали грати у фінансові ігри. Важливо, щоб дитина зрозуміла природу грошей, усвідомила, що гроші безпосередньо пов’язані з витраченим часом, а інвестиції бувають не тільки у матеріальні активи. Наприклад, чим більше «вкладаєш у голову», тим швидше та якісніше робиш свою роботу, а, отже, заробляєш більше. Напрацьовувати навички економії грошей краще на прикладах. Слід показати дитині, що кишенькові гроші можна витратити по-різному. Можна купити недорогу річ, яка швидко набридне, а можна накопичити на щось дійсно вартісне.

Давати гроші дітям — абсолютно нормальна практика. Навіть невеликі суми дозволять отримати початкові навички фінансової грамотності. Важливо виділяти гроші на регулярній основі, щоб у дитини розвивалися навички фінансового планування. Прекрасно, якщо це буде не готівка, а окремий дитячий рахунок. У нас в банку є для цього спеціальний продукт — «Дитяча картка».

Для мене завжди було важливим виховувати в дитині самостійність і відповідальність. Ці дві якості я вважаю дуже важливими для людини. Перед прийняттям рішення ми з синами обговорюємо разом всі «за і проти», та кожен наводить свої аргументи. Я ніколи не змушую дітей прийняти мою точку зору, але допомагаю розібратися із власною. Я поважаю їхній вибір, навіть якщо він не збігається з моїм, але разом із тим, вони повинні відчувати відповідальність за свій вибір. Адже, на мій погляд, саме таким чином формуються особистості.

Антон Тютюн, заступник Голови Правління Ощадбанку:

З огляду на швидкість поширення інформації в інтернеті та величезну кількість fake news, я вважаю, що потрібно вчити своїх дітей фінансової грамотності з юного віку на практиці. Тому вчинив гранично просто: оформив їм картку Ощаду для підлітків — ЛАЙК’Ю, подарував гроші на день народження і розповів, що грошима потрібно грамотно розпоряджатися. Не тільки витрачати, а і примножувати.

Наприклад, замість того, щоб витратити всі заощадження на нову іграшку, можна оформити депозит і через деякий час купити щось більш цінне. Навчив, що в разі форс-мажору діти можуть підтримувати один одного фінансово шляхом переказу з картки на картку. Це звичайно, якщо вони хочуть розібратися самостійно, а не з батьками. Розказав, що які б привабливі речі не обіцяли шахраї, не варто вестися, а краще встановити ліміти на картку і знати, що гроші в безпеці.

Я вважаю, що головне у вихованні дітей — це не вирішити всі їхні проблеми. Адже є ризик виростити несамостійного дорослого. Головне — це забезпечити можливість прожити своє життя самостійно, при цьому показавши найкращі з можливих опцій і варіантів рішень життєвих кейсів.

Олена Сосєдка, Голова Наглядової Ради Конкорд Банку:

Почати потрібно з того, що у мене 6 дітей. Кожен з них — окрема особистість, зі своїм характером, особливостями, ставленням до грошей. Тому єдиного сценарію взаємодії немає, до кожного потрібен свій підхід. Проте є деякі загальні базові принципи у вихованні та у взаємодії в родині щодо фінансів.

Перший принцип: кожен має право будувати свої фінансові відносини з братами і сестрами, але вони повинні бути кошерними. Тобто брати гроші в борг, під відсотки або у зростання — можна. Відбирати їх силою, маніпуляціями або хитрістю — ні! Я завжди за цим чітко стежу.

Другий принцип: кожна робота повинна бути оплачена. Наприклад, так вийшло, що діти розділилися на тих, кому цікаво формувати портфель в акціях або в криптовалютах і тих, хто пасивно спостерігає за цим процесом, але дає свої гроші братам у зростання. Мені завжди було дуже цікаво спостерігати за першими кроками в побудові взаємодій між пасивними й активними інвесторами, як йшли торги і відбувалося обговорення, що буде в разі падіння вартості портфеля.

Третій принцип: 10% від зароблених грошей йдуть на благодійність. Це дуже складний принцип, оскільки досить важко постійно фіксувати весь прибуток і ще складніше з ним розлучитися. Але це наша цінність, спадщина, яку я хочу передати і своїм дітям. Тому цю цінність я постійно культивую і прищеплюю.

Четвертий принцип, і це моя власна відповідальність: недостатньо бути спадкоємцем акціонера, потрібно щось із себе представляти. Щоб мати право сидіти за одним столом із членом правління банку або кимось із фінтех-екосистеми Concord Fintech Solutions, треба довести свою потрібність. Якщо хтось із дітей віддасть перевагу займатися чимось, що не пов’язане з банківською тематикою, я буду від цього щаслива і обов’язково підтримаю. Але просто отримувати дивіденди від бізнесу і нічого при цьому не робити не вийде. Така опція закрита. Може, після виходу на IPO щось і зміниться, але поки це найжорсткіше і в той же час найчесніше правило: спочатку доведи, що ти цінний для компанії.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: