Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
В Україні взагалі не працює облікова ставка НБУ – її можна знижувати до нуля, але кредити дешевші не будуть, – Олександр Охріменко (Український аналітичний центр)
Коронакрізіс продовжує завдавати удару по українській економіки і банківського сектору. Все йде до того, що 2020 рік закінчиться падінням більшості галузей і фінансового сектора. Про те, що чекає гривню, банківський сектор і чи можливо залучити в країну інвестиції до кінця року, спеціально для Banker.ua розповів президент Украінсокого аналітичного центру Олександр Охріменко.
– Як криза позначилася на економіці України? Які галузі постраждали найбільше? Як ви оцінюєте збиток від коронакрізіса?
– За попередніми даними за другий квартал 2020 року ВВП впав на 11%. Це дуже багато. При цьому промисловість впала на 8%, сільське господарство на 18%, будівництво на 7%. Тільки торгівля зросла на 3%, але це дуже мало, так як рік тому вона додала цілі 10%. Фактично постраждали всі галузі. Виграли тільки держчиновники. Їм і зарплату підвищили, і можливості отримувати надбавки вони собі вибули.
– Як ви оцінюєте прийняті урядом антикризові заходи? Наскільки вони були ефективними?
– Немає жодних антикризових заходів уряду. Уряд обіцяв створити 500 тис. робочих місць, а у нас кількість робочих місць зменшилася. Обіцяли дешеві кредити для бізнесу, але виявилося що близько 90% всіх кредитів за програмою «5-7-9» це звичайна профанація. За рахунок нових кредитів погашають старі, а не інвестують розвиток бізнесу. Всі ці виплати по тисячі пенсіонерами і полубезработних мало що можуть зробити. У нас безробіття тепер стала проблемою. І кількість безробітних вже близько 3,5 млн осіб за альтернативними підрахунками.
– Який прогноз до кінця року? Ваші прогнози щодо рівня інфляції і падіння ВВП?
– Швидше за все падіння ВВП України за підсумками року буде на рівні 10%. Проблеми тільки наростають. А ось інфляція буде невеликою – до 3%, але ця низька інфляція багато в чому через падіння доходів населення. Бізнес змушений займатися демпінгом щоб хоча б щось продати. Тому немає великої інфляції, але немає і доходів.
– Як криза вплинула на роботу банківської системи? Наскільки швидко банки змогли адаптуватися до умов, що склалися?
– Істотно не вплинув. І до кризи у банків були складності з проблемними кредитами, а тепер їх стало ще більше. До коронакризи кількість проблемних кредитів було близько 50% від усіх виданих кредитів, а тепер буде 55% – це істотно не вплине на роботу банків. Одне радує, що в зв’язку з карантином українці стали більше користуватися безготівковими розрахунками (платіжними картками). Це частково зменшує обіг готівки і дає можливість банкам здешевлювати вартість грошей. Але залишається проблема видачі кредитів. Банки хочуть видавати кредити але не можуть, нормативи НБУ не дозволяють нормально кредитувати бізнес.
– Чому в Україні, незважаючи на зниження базової ставки, такі високі кредити? З чим це пов’язано?
– Кредитування бізнесу не працює взагалі. Іпотечне кредитування недоступне для більшості українців. Все що можуть робити банки, це видавати кредити без застави для фізосіб, які завжди дуже дорогі, тому, що великий ризик неповернення кредитів. В Україні взагалі не працює облікова ставка НБУ. Її можна знижувати до нуля, але кредити дешевшими не будуть. Зараз нормативні вимоги НБУ до українських позичальників абсурдні. Від банків вимагають щоб вони оцінювали і контролювали українські компанії, як це прийнято в ЄС, при цьому ніхто не звертає увагу, що у нас 50% економіки працює в тіні і тому у нас неможливо кредитувати бізнес як в ЄС.
– Чи може підвищення мінімальної зарплати викликати подорожчання кредитів?
– Мінімальна зарплата на кредитування не впливає. В теорії підвищення зарплати може призвести до зростання кредитних лімітів на зарплатні картки, але це незначна подія для нашого ринку кредитування.
– Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що Україні потрібно перестати брати кредити в МВФ? Наскільки реально сьогодні відмовитися від міжнародних кредитів? І якщо це дійсно станеться, то як Україна переживе відмова від міжнародних грошей?
– Кредити МВФ Україна давно вже не потрібні. Фактично останній кредит МВФ можна було не брати. Він абсолютно не потрібен Україні. Взагалі України фактично перестала співпрацювати з МВФ. Йде просто процес погашення раніше взятих кредитів, при цьому вже немає тієї активної фази, коли кожен раз отримання або неотримання кредиту МВФ перетворювалося в обвал гривні. Валюти в Україні і так в надлишку і без кредитів МВФ.
– Сьогодні уряд працює над залученням інвестицій в Україну. Які галузі можуть бути потенційно цікавими для інвесторів?
– Тільки ринок землі може бути цікавим об’єктом для інвесторів, але його не запустять. А то що запропонували запустити в 2021 році на ринку землі, інвестиції не приверне. Потрібно зняти всі обмеження з продажу землі, тоді можна очікувати припливу інвестицій. В Україні немає цікавих об’єктів для інвестування, крім землі. Металургія і хімія інвесторам не цікава. Машинобудування – це скоріше на далеке майбутнє. Мода скуповувати банки вже пройшла, як і мода будувати торгові центри. Залишилася одна земля. Теоретично може бути цікава сфера енергетики, потрібно запустити ринок енергетики для населення, але це ніяк не виходить у нашої влади.
– Як буде розвиватися економіка України до кінця року? Що буде з гривнею?
– До кінця року буде падати. Як бачите ніяк не скасують карантин, а це значить, що нормально економіка працювати не зможе. В результаті буде падіння ВВП і економіки весь 2020 рік. Для українців головне пережити цей рік саме пережити, тут вже не до інвестицій або до нових звершень. Економіка в стадії кризи і не зрозуміло коли він закінчитися.
Що стосується курсу, то, швидше за все, все буде нудно. Можливо, в кінці року побачимо курс близько 27 грн. І на цьому все закінчиться. Обвалу курсу до 30 грн не очікується.