Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Привчати дітей до поводження з грошима варто з 5-6 років. В цей час дитина вже розуміє цінність купюр і починає осмислювати, навіщо потрібні гроші. Експерти рекомендують частіше ходити з дітьми в магазин, щоб у них склалося чітке розуміння, що можна купити за 5 грн, а що за 250 грн або 500 грн. Крім того, буде корисним для розвитку фінансового мислення грати в настільні ігри типу кешфлоу або монополію. Це дозволить дітям ознайомитися з різними видами інвестицій і навчитися розпоряджатися грошима.
Коли ж дитина отримає теоретичні навички поводження з грошима, то можна переходити до практики і вручити першу в його житті банківську карту. Banker.ua розбирався, які продукти готові запропонувати українські банки своїм наймолодшим клієнтам.
Картки та депозити
Більшість українських банків пропонують два види продуктів для дітей: вклади і карти. Для чого вони призначені?
Банківський депозитний вклад на дитину – це своєрідна скарбничка. Відкрити рахунок можна відразу після народження на одного з батьків або ж відразу на ім’я дитини, проте доступ до рахунку вона отримає не раніше 18 років. Фінустанови пропонують безстрокові вклади в гривні, доларах і євро, а річна ставка буде залежати від обраної валюти і терміну дії. Однак очікувати високу процентну ставку не доводиться. Зазвичай для довгострокових вкладів банки пропонують від 0,1 до 1% річних.
Вибирати депозит варто скоріше не з метою примноження фінансів, а для безпечного зберігання ресурсів, які згодом будуть спрямовані на навчання дитини, покупку нерухомості або інші цілі.
Банківські картки – це повноцінний продукт для дітей, який повинен навчити дитину користуватися кредитками і планувати свій бюджет. У більшості випадків дитячі кредитні картки нічим не відрізняються від дорослих, проте ліміт коштів строго обмежений, а сама картка прив’язана до рахунку батька, тому він може контролювати витрати дитини і вчасно зупинити витрати.
Banker.ua порівняв функціонал дорослих і дитячих кредитних карт.
Дитяча карта | Доросла карта | |
Наявність онлайн-банкінгу | так | так |
Можливість оплачувати товари та послуги без комісії | так | так |
Ліміт картки | ліміт встановлюється батьками | ліміт встановлюється умовами договору |
Валюта картки | гривня/долар/євро | гривня/долар/євро |
Термін дії | 5 років | 5 років |
Як видно з таблиці, дитячі кредитні карти нічим не відрізняються від дорослих, тому привчати дитину до розумного використання грошей можна вже з 6 років. Саме цей вік встановлений як мінімальний для відкриття персональної кредитної картки.
Яку карту вибрати
Сьогодні багато українських банків готові запропонувати іменні кредитні картки для найменших клієнтів.
Наприклад, банк ” Південний “ пропонує кредитну картку “Дитяча ” для дітей віком від 6 до 18 років. Вона є додатковою до основної карти, відкритої в тому ж банку. Тому, щоб відкрити карту дитині, спочатку батьки повинні відкрити відповідний рахунок в банку на своє ім’я.
Дитяча карта володіє такими ж функціями, що і доросла, і тарифікується відповідно до встановлених банком тарифами.
Встановити ліміт можуть безпосередньо батьки, погодивши умови з банком. Відкриття карти обійдеться в 50 грн, а ось річне обслуговування не оплачується. Карткою можна оплачувати товари і послуги не тільки на території України, а й за кордоном. Це ідеальний варіант для дітей, які навчаються за межами України.
Картка “Юніор” від “ПриватБанку” – повноцінний банківський продукт для дітей та підлітків. Карта розрахована на користування дітьми від 6 до 17 років. За допомогою картки дитина зможе не тільки оплачувати товари та послуги, а й отримає доступ до інших опцій:
- навчання фінансової грамотності на juniorbank;
- побувати на екскурсії в банку і брати участь у квестах;
- навчатися в бізнес-школі;
- отримувати бонуси за оплату товарів карткою;
- інші функції.
Співробітники банку зробили ставку також на привабливий дизайн карти, зробивши його максимально молодіжним і привабливим.
Оформлення карти обійдеться в 50 грн, а базова процентна ставка становить 3,6%. Обов’язковий щомісячний платіж за користування карткою 30 грн.
Карта для дітей від “Monobanka”. По суті дуже схожа на попередню карту “Юніор”, проте володіє декількома перевагами:
- карта випускається безкоштовно;
- на залишок понад 100 грн нараховується 7% річних;
- зняття готівки обійдеться в 0,5% від суми.
Також “Monobank” пропонує кешбек у розмірі 20% від суми за умови оплати за товари та послуги. Карта повністю знаходиться під контролем батьків, і вони можуть за власним бажанням встановлювати ліміт на зняття коштів або взагалі заблокувати карту.
“Дитяча карта” від “Ощадбанку”. Ще один повноцінний банківський продукт для дітей, який нічим не відрізняється від дорослої карти, за винятком веселого дизайну. Ліміт картки становить 14 000 грн на місяць і повністю контролюється батьками, а зняття готівки не може перевищувати 500 грн на день і 4 000 грн на місяць.
За зняття готівки в банкоматах банку доведеться заплатити 2% від суми, а в банкоматах інших банків – 1,5% +5 грн. Мобільний банкінг, на відміну від “ПриватБанку” і “Монобанку”, підключити можна тільки на один номер телефону і це платна послуга – 5 грн/ міс.
Загальний оборот операцій по картці не може перевищувати 62 тис грн на рік.
“Funкарта” від “Райффайзен банк Аваль” – відмінне рішення для дітей та підлітків. Оформлення картки безкоштовне, вартість обслуговування може досягати 21 грн на місяць, якщо кількість операцій за 30 днів перевищить 5 штук.
Термін дії карти – 4 роки. Початковий ліміт по карті – 1000 грн (може бути змінений). Зняти безкоштовно готівку можна не більше 4 разів на місяць: 2 рази – в банкоматах банку і 2 рази – в банкоматах інших банків. Всі наступні операції обійдуться в 1% + 5 грн. за кожне наступне зняття або зняття у відділенні банку. Поповнення картки – безкоштовно.
Платинова картка для дітей від “Правекс Банк” входить до пакету “Familigia”. Картка надає не тільки доступ до грошей, але також надає ряд переваг, включаючи перебування в лаудж-зоні аеропортів, а також цілий ряд бонусів і можливість кешбек.
Зверніть увагу, що всі картки повинні бути прив’язані до основного батьківського рахунку. Тому відкрити карту на дитину, не маючи рахунку у фінустанові, неможливо.