«Гра в кальмара» у міністерствах, класовість суспільства та дух закону: огляд соцмереж експертів з 1 по 5 листопада

05 Листопада 2021

Цього тижня українські банкіри та експерти обговорювали багато різних тем, серед яких ринок небанківських фінустанов, звільнення міністрів, економічна активність, класовість українського суспільства та багато іншого. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Кирило Шевченко про небанківський ринок

Голова НБУ Кирило Шевченко цього тижня написав у себе у Facebook про те, що ринок небанківських грошових послуг трансформується. Незабаром варто очікувати на ухвалення трьох ключових законопроектів. Також він додає, що ринок залишають неконкурентні гравці. З початку року пішло понад 200 установ. Натомість з’явилося понад 150 нових учасників ринку.

«За десять місяців 2021 року з ринку пішли 254 установи. Нині на ринку небанківських фінансових установ працює 1920 учасників. За десять місяців 2021 року надійшло 156 нових учасників ринку небанківських фінансових послуг», — пише він.

Більше деталей у пості автора:

Олег Гороховський про дух закону

Співзасновник monobank Олег Гороховський, як завжди, був оригінальним у своїх історіях.

«У басейн, до якого я ходжу, з понеділка можна потрапити за сертифікатом вакцинації або свіжим ПЛР-тестом. Я вакцинований. Показую на вході сертифікат та питаю: «Чи можна його щодня не показувати? Ви ж пам’ятаєте всіх клієнтів. Можете навіть узяти його копію. Там видно термін дії».

Відповідь: «Юристи нам так не дозволили». Коротка як постріл відповідь, яка розповідає про компанію більше, ніж презентація на 100 слайдів».

Він додав, що, можливо, у них в інструкції і написано щоразу перевіряти сертифікати, але банкір упевнений у тому, що бізнесмен має дивитися на дух (суть) закону, а не букву.

Докладніше читайте у пості банкіра.

Сергій Фурса про «Гру в кальмара» по-українськи

Фінансовий експерт Сергій Фурса припустив, що в Україні є своя «Гра у кальмара»:

«Арахамія сказав, що за півроку звільнять двох міністрів. Це якась «Гра в кальмара українською»? Кожні півроку треба звільняти міністрів? Вони хоч виживають згодом? Бо анонс був іншого серіалу», — написав Фурса.

Про те, чи варто звільняти міністрів і чому, читайте в пості експерта.

Богдан Данилишин про економічну активність та інвестиції

Голова Ради НБУ Богдан Данилишин пише, що майже триразова різниця в оплаті праці в різних сферах діяльності та значна різниця між кількістю працездатного та зайнятого населення, на його думку, говорить про необхідність посилення уваги держави до диспропорцій в оплаті праці між секторами та розроблення системи заходів щодо виведення заробітної плати з тіні.

«Заборгованість із заробітної плати, що скоротилася у червні 2021 року зусиллями уряду, відновила своє зростання: за результатами вересня її рівень перевищив 4 млрд. гривень, що близько до історичного максимуму (на рівні з груднем 2020 р.). Більш ніж ¾ цієї заборгованості сформовано у промисловості. Високий рівень заборгованості із виплати заробітної плати також спостерігається у сфері наукової та технічної діяльності та у сфері охорони здоров’я та соціальної допомоги», — повідомляє він.

Детальніше читайте у посту Богдана Данилишина:

Віктор Скаршевський про трудову міграцію

Віце-президент Української спілки промисловців та підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський розповів про трудову міграцію та скорочення промисловості.

«Судячи зі свіжих даних Нацбанку, трудова міграція у 2021 році прискорилася. Причому різко. І не лише порівняно з дуже карантинним 2020 роком, а й з докарантинним 2019-м. Судіть самі. За даними Нацбанку, у січні-вересні 2021 року від українських заробітчан до України надійшло $10,3 млрд, що на $1,7 млрд більше, ніж у січні-вересні 2020 року (+19,7%). Більше того, показники надходжень валюти від заробітчан «карантинного» 2021 року перевищують показники докарантинного 2019-го — на $1,6 млрд. більше, ніж у січні-вересні 2019 року.

Якщо ця динаміка трудової міграції збережеться, то 2021 року від заробітчан в Україну надійде понад $14 млрд. Звертає на себе також той факт, що трудова міграція поступово перетворюється і перетвориться на повноцінну еміграцію», — пише він.

Детальніше можна прочитати на сторінці автора:

Олексій Кущ про класовість українського суспільства

Експерт Олексій Кущ пише про те, яка структура квазікласового суспільства складається зараз в Україні.

«У 2021-му році найбільший відтік кадрів (прийнято мінус звільнено) припадав на промисловість: мінус 40,7 тис. осіб, у той час як у сільське господарство додатково влилося 50,4 тис., що частково продиктовано сезонними факторами.

Водночас сезонністю не можна пояснити скорочення кадрів у торгівлі (мінус 22,1 тис. чол.), у транспорті та логістиці (мінус 15 тис. чол.), медицині (мінус 23,2 тис. чол.).

Ці дані свідчать про руйнування індустріального ядра, що продовжується, і скорочення «серцевини» (в секторі промисловості) — старого робітничого класу, а також про вимивання професіоналів (медики, транспортники і т.д.).

Частина професіоналів при цьому мігрують до інших країн, інша ж у вигляді «серцевини» — переходить у формат прекаріату, з неповною зайнятістю та нестабільним заробітком час від часу», — пише він.

Більше подробиць у пості:


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: