Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Кабінет Міністрів України подовжив дію карантинних заходів до 31 серпня. Це означає, що в країні як і раніше будуть діяти заборони на збори в публічних місцях, на деяких підприємствах збережеться скорочений робочий день, а організації малого бізнесу можуть й зовсім не пережити ще одну хвилю карантинних обмежень. Напружена ситуація в країні негативно впливає і на залучення міжнародних інвестицій. Що буде з гривнею в серпні і як карантин вплине на вартість національної валюти, дізнавався Banker.ua.
Що впливає на курс гривні сьогодні
Вартість національної валюти залежить від декількох факторів: політичної, економічної, соціальної ситуації в країні, а також від загальної ситуації на міжнародних ринках. Зовсім недавно стало відомо, що карантин в Україні буде продовжений до кінця літа, так як ситуація з коронавірусом залишається напруженою. Разом з цим, в країні відбулася низка змін, які безпосередньо впливають на курс національної валюти.
Відразу після призначення нового голови Національного банку України, яким став Кирило Шевченко, курс національної валюти обвалився на кілька пунктів: з 26,95 грн за долар до 27,88 грн/долар. За прогнозами експертів, вартість національної валюти й подалі буде дешевшати з цієї причини, так як поки ринок не розуміє, якою буде політика нового глави НБУ і чого варто очікувати в найближчому майбутньому.
Побоюючись невідомості, бізнес і заробітчани, які забезпечують постійний приплив іноземної валюти в країну, вирішили притримувати долари та євро до стабілізації ситуації. А ось імпортери, навпаки, масово скуповують іноземну валюту, чекаючи, ймовірно, погіршення ситуації. В результаті цього долар і євро показують стрімке зростання по відношенню до гривні.
На думку вітчизняних аналітиків, українська гривня продовжить девальвацію в серпні та може опуститися до позначок в 28 – 28,5 грн/долар. Можливо, уряд вирішить ввести антикризові заходи у вигляді валютної інтервенції, щоб стримати подальше падіння вартості національної валюти. Наприклад, подібні заходи були введені в Росії, Казахстані та ряді інших країн в кризовий момент. Однак раніше президент Зеленський виступав проти штучного стримування обмінного курсу гривні. Однак пізніше сам президент заявив, що саме стрімке падіння національної валюти призвело до знищення низки підприємств.
“Те, що підприємства недоотримали мільйони і закрилися через цей курс-це правда. Ми з цим боролися з самого початку моєї каденції, з літа. Всі навколо нам говорили, що у нас незалежний банк і ми підтримуємо незалежність Національного банку України, але говорили всім – як ми можемо жити, якщо навіть у нас бюджет порахований за курсом 30 гривень, а гривня ви бачите, яка у нас… все постраждають. Нам говорили, що це ринкові умови, Нацбанк незалежний і т.д. і ми це прекрасно всі знаємо”, – заявив президент.
Що думають експерти
Андрій Приходько, начальник відділу по роботі з інвесторами банку Кредит Дніпро:
Курсова динаміка серпня залежатиме від кадрових та монетарних рішень нового керівника НБУ, подальшого розвитку епідемічної ситуації і жорсткості заходів протидії їй, темпів відновлення бізнес-активності, кон’юнктури зовнішніх ринків, інтересу іноземних інвесторів до українських активів, у тому числі до ОВДП, та інших факторів, що впливають на співвідношення валютного попиту і пропозиції в Україні. При їх збалансованому прояві курс буде перебувати в діапазоні 27,0-28,5 грн. за долар США.
У серпні падіння реального сектора економіки продовжиться. З одного боку, на це вплинуть слабкі темпи відновлення економіки в Європі, на Близькому Сході та СНД – традиційних ринках збуту української експортної продукції. З іншого боку, можливості задіяти внутрішні джерела зростання обмежені, приватний сектор все ще займає вичікувальну позицію і не поспішає збільшувати інвестиції на тлі стагнації внутрішнього попиту. Держава не може сама активно інвестувати або застосовувати методи фіскального стимулювання приватного сектора через величезний дефіцит бюджету, а ефект від спеціальних програм банківського кредитування вкрай обмежений. Банки не можуть нарощувати кредитування через високі ризики неповернень по кредитах і слабкий попит від кредитоспроможного бізнесу.
Після виплати дивідендів від Нафтогазу і вимушеної паузи в залученні зовнішнього фінансування держава буде змушена збільшувати випуск ОВДП. Тут можливо два варіанти: або НБУ наростить видачу рефінансування банкам під покупку ОВДП, і тоді ставки на первинних аукціонах ОВДП залишаться на поточному рівні; або, якщо НБУ буде обмежений в планах нарощувати грошову масу, то Кабмін може різко збільшити ставки на аукціонах ОВДП в надії залучити нерезидентів.
Олег Ропяк, начальник управління дилінгових операцій банку «Південний»:
Зростання курсу долара пов’язане з очікуваннями більш м’якої монетарної політики. Принаймні, під таким приводом відбулася зміна керівництва регулятора. Очевидною метою цього руху наверх є область в районі 28-28, 20. Після досягнення цього рівня ринку потрібно буде переосмислити ситуацію, отримати вербальні сигнали або реальні дії з боку НБУ, і вже за сумою цих вступних приймати рішення про подальше позиціонування. А поки рух наверх виглядає помірним та передумов до сильного прискорення не проглядається.
Як інші країни регулюють вартість нацвалюти
Криза торкнулася в тій чи іншій мірі всіх держав. Уряди почали екстрено розробляти і вживати заходів щодо стримування інфляції і зміцнення власної національної валюти. Ось як країни борються з впливом епідемії коронавірусу.
США. Федеральна резервна система США провела додаткову емісію національної валюти в обсязі понад 3 млрд доларів. Крім того, була знижена базова процентна ставка, яка призвела до зниження банківських ставок за кредитами до рекордно низьких показників. Вперше за історію США банківська ставка по іпотеці на 30 років знизилася до 3%.
Туреччина. Проведена валютна інтервенція, яка допомогла стримувати падіння турецької ліри на тлі загальної кризи. Уряд також знизив процентні ставки за кредитами, особливо іпотечними, до рекордно низьких показників в 0,64% річних, що призвело до буму продажів на ринку нерухомості. Крім того, керівництво Турецької Республіки вжило ряд екстрених заходів для стримування поширення коронавірусу і відкриття туристичного сезону для іноземців.
Казахстан. Уряд Казахстану проводив кілька спроб валютної інтервенції, аж до закриття пунктів обміну валют на певний період часу. Також чиновники Казахстану знизили процентні ставки за кредитами, а також сконцентрували увагу на залученні ПІІ (прямих іноземних інвестицій) в такі галузі, як нафтовидобуток, золотодобування і майнінг криптовалют.