Біткоїн по $68000, масштабний бан Binance та інші важливі події крипторинку в 2021 році

30 Грудня 2021

2021 рік став у прямому сенсі проривним для ринку криптовалют. Головна цифрова монета біткоїн впевнено штурмувала цінові вершини, у світі вибухнув NFT­бум, який сформував новий пласт цифрової економіки, а Facebook започаткував розвиток віртуальних світів. У наступні дванадцять місяців експерти очікують на повальну гейміфікацію фінансів і запуск величезної кількості Play­2­Earn продуктів, посилення політики у сфері обігу стейблкоїнів, а також нові заборони й обмеження для криптобірж та обмінників.

Яким запам’ятався рік, що минає, криптоспільноті, і чого чекати в 2022 році, Banker.ua з’ясовував разом з експертами.

Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker.

Головний Telegram-канал банкірів

5 головних криптоподій цього року

Уперше у 2021 році капіталізація крипторинку перевищила $2 трлн, що залучає до сектору все більше роздрібних та інституційних інвесторів.

Тим не менш, цифрові монети залишаються, як і раніше, волатильними. Які ж події відіграли вирішальну роль у розвитку крипторинку у світі?

1. Біткоїн побив ціновий рекорд

Головна криптовалюта — біткоїн — уперше за всю історію існування досягла позначки $67 971, але не змогла втриматися і відкотилася назад. Це сталося у вересні цього року. Буквально за лічені хвилини зростання активу у світі з’явилося близько сотні нових криптомільярдерів та тисячі криптомільйонерів. Про біткоїн заговорили як про вигідний інвестиційний актив, тому вже восени 2021 року уряд Сальвадора придбав цифрові монети на мільйони доларів. Таким чином політики хочуть сформувати власний валютний резерв замість золота та доларів США.

Джерело: CoinMarketCap

Швидке зростання ціни біткоїну привернуло увагу і таких переконаних криптоскептиків, як Ілон Маск та Джек Дорсі. На початку весни засновник Tesla прийняв рішення використовувати біткоїн як платіжний засіб. Щоправда, потім відмовився від цієї ідеї, пояснивши тим, що майнинг завдає шкоди екології, а цього не можна допускати. У будь-якому випадку, біткоїн вже визнаний як перевірений інвестиційний актив, хоч і достатньо волатильний.

2. IPO Coinbase

Одна з найбільших криптобірж Coinbase оголосила про готовність провести IPO ще на початку року. За цей час акції компанії штормило: ціни піднімалися до рекордних значень до $342, а капіталізація наближалася до $11,8 млн.

А вже до кінця осені головні інвестори, до яких входить і фонд Кетті Вуд, почали масово продавати цінні папери, що призвело до зниження вартості. Проте, як запевняють експерти, ця подія має велике значення для ринку.

«Дуже багато хто недооцінює важливість цієї події, особливо після того, як вартість акцій суттєво знизилася. Хочу наголосити, що якою б зараз не була вартість акцій, сам вихід біржі на перший в історії криптоіндустрії лістинг багато важить для криптовалютного ринку. Успішний лістинг став перемогою для всього ринку, оскільки став своєрідним маркером схвалення та підтримки сектора традиційних фінансів. Для індустрії загалом IPO Coinbase виглядає як згода регуляторів працювати з криптоактивами у правовому полі. Крім того, рішення Coinbase позитивно вплинуло на інших гравців ринку: наприклад, Kraken оголосив про рішення стати публічною компанією у 2022 році», — прокоментувала директорка із розвитку бізнесу криптовалютної біржі EXMO Марія Станкевич.

3. Створення NFT-рынку

Ще однією головною подією року, що минає, можна назвати створення та розвиток ринку невзаємозамінних токенів. Цифрові NFT з’явилися ще у 2017 році, проте на початку весни 2021 року вони набули широкого поширення у світі. Один за одним невзаємозамінні токени стали випускати відомі люди, зокрема українці: Потап і Настя Каменських, футбольний клуб «Динамо», футболіст Андрій Шевченко та інші. На кінець листопада обсяг торгів NFT перевищив $48 млрд.

Джерело: nonfungible

«Перша хвиля вибухового зростання та популярності NFT-сектору сталася на початку року. У першому півріччі 2021 року власні NFT-токени випустили багато селебрітіс, Binance запустила свій NFT-маркетплейс, на якому представили свої роботи художники та знаменитості з усього світу», — сказав Глеб Костарєв, директор Binance у Східній Європі.

4. Бан Binance у Великій Британії та Європі

У липні практично одночасно фінансові регулятори Великобританії, Тайланду, Сінгапуру, Польщі, Італії, Мальти та інших країн розпочали масові перевірки, а фінвідомство Кайманових островів ініціювало розслідування проти біржі. Чому регулятори розлютилися на найбільшу криптобіржу, досі незрозуміло. Одні експерти вважають, що агресивна політика керівництва зрештою мала привернути увагу контролюючих органів. Інші вважають, що Binance кинув виклик Волл-стріт, запустивши торгівлю токенізованими акціями найбільших світових компаній.

«Протягом дуже довгого часу ми чули позицію великих трейдерів про те, що незважаючи на те, що Binance не є регульованою біржею і не дотримується правил гри, це «занадто великий гравець ринку, щоб із ним щось сталося». Проте нещодавні події показали протилежне. Послідовний бан біржі в Європі та введення обов’язкового KYC показали, що ми нарешті вийшли зі стадії Дикого Заходу та вступили до регульованого світу. Нехай, звичайно, ще не ідеальний, але початок покладено», — вважає Марія Станкевич.

5. Запуск першого у США біржового фонду  Bitcoin Strategy ETF

Створення першого американського біржового фонду Bitcoin Strategy ETF ознаменувало визнання криптовалюти традиційними інвесторами.

«Вitcoin Strategy ETF — це перший у США біржовий фонд, заснований на біткоїн-ф’ючерсах товарної біржі Чикаго (CME Group) і схвалений Комісією з цінних паперів і бірж (SEC). Торги Bitcoin Strategy ETF стартували 19 жовтня на Нью-Йоркській фондовій біржі (NYSE). Ця подія залучила рекордну кількість інституційного капіталу: фірма, яка запустила ф’ючерсний біткоїн-ETF (BITO), подала заявку до CME на зняття обмежень на максимально дозволений обсяг контрактів до купівлі», — впевнена Марія Станкевич.

Що чекає на ринок  криптовалют  у майбутньому

Глобальна гейміфікація. Як запевняє Глеб Костарєв, слідом за NFT популярність став набирати сегмент GameFi. Це принципово новий напрям у криптоіндустрії, що породив новий тип ігор — Play to Earn (P2E), побудованих на блокчейні та токеноміці. Play to Earn (P2E) — наступний крок у розвитку Free to Play-ігор, тепер гравці можуть заробляти реальні гроші, а ігрові активи належать лише їм.

У третьому кварталі 2021 року 21% від усього обсягу торгів NFT у Q3 2021 становили ігрові предмети ($2.3 млрд), а капіталізація GameFi токенів склала $14 млрд (0.57% всього ринку криптовалют). На думку експерта, сектор GameFi продовжить розвиватись і наступного року.

Запуск блокчейн Ethereum 2.0. Перехід Ethereum на модель PoS, який триватиме до середини 2022 року. Це означає, що система Mainnet Ethereum поєднається з новою мережею Beacon Chain. Ця подія стане новою віхою розвитку крипторинку.

Введення єдиного європейського регулювання та travel rule для криптовалют. Ця подія стане неймовірним бустером для всього ринку, оскільки інституціонали нарешті зможуть видихнути, знаючи, що їхня криптовалюта в безпеці, а угоди регулюються законом. Оскільки зараз усі перебувають у стані невизначеності, навіть торгуючи на провідних світових біржах.

Визначеність щодо стейблкоїнів. Ця тема була і залишається гарячою для всього криптовалютного ринку. Держави, як і раніше, продовжують бачити загрозу та конкуренцію для CBDC у стейблкоїнах, Tether так само емітує нові USDT без виразного забезпечення. Але наступного року ми побачимо вихід стейблкоїнів із «сірої» зони.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: