Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Дорога з’являється під ногами того, хто йде. А цього року український фінансовий ринок пройшов значний шлях. Було все: і дискусії, і привітання новачків, і вихід на світові ринки, і попит на пільгове кредитування. Ну що ж, настав час підбити підсумки 2021 року та детальніше подивитися в огляді Banker.ua, якими непростими, але насиченими були ці місяці.
Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker.
11 місяців без девальвації гривні та найкращий доларовий ВВП
Позитивним результатом стала серія з 11 місяців (з грудня 2020 до жовтня 2021 року), коли долар США стабільно втрачав у вартості, а гривня не девальвувала, утримуючи свої позиції. Перервалася ця тенденція лише в листопаді 2021 року. Крім того, з травня до жовтня поточного року гривня трималася відносно курсу євро.
Також своєю заявою наприкінці року потішила перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки України Юлія Свириденко. За її словами, Україна завершує 2021 рік із найвищим доларовим ВВП за всю історію незалежності, орієнтовно це $195 млрд. Крім того, наступного року є плани вийти на високі темпи зростання ВВП завдяки старту низки програм.
Поява українських банків на фондовому ринку
З 30 червня набула чинності постанова НБУ, яка поміж іншим спрощує механізм інвестицій за кордон. Досі українці могли інвестувати в іноземні цінні папери або через іноземного брокера, або через КУА. Тепер вони зможуть це робити через українського брокера, банк або компанію.
За новими правилами, фізособа-резидент зможе проводити операції з придбання іноземних цінних паперів за участі резидента-торговця цінними паперами. Кошти в іноземній валюті переказуватимуться з поточного рахунку громадянина в банку на поточний рахунок торговця, відкритий в цьому ж банку, а далі — за кордон або на поточні рахунки нерезидентів.
Вирішення операційних проблем дасть можливість банкам розвивати новий напрям роботи.
Дискусія банкірів і ритейлерів щодо інтерчейндж
Навесні цього року розгорілася палка дискусія з приводу питання про зниження міжбанківської комісії за безготівкові розрахунки споживачів. Ще наприкінці 2020 року в Раді з’явилися законопроєкти, які пропонували знизити комісію за еквайринг до 0,5%, інтерчейндж — до 0,3% за одну операцію. Причиною нових обговорень стало суттєве зростання безготівкових оплат та онлайн-платежів (а разом із тим комісійних) через пандемію. Хоча ідея законодавчо обмежити цей відсоток виникає не вперше, і щоразу вона зіштовхує між собою банкірів, підприємців та чиновників.
Цього разу одними із головних учасників дискусії у Facebook стали співвласник Rozetka Владислав Чечоткін і співзасновник monobank Олег Гороховський. Чечоткін з позиції ритейлера навів аргументи, що в ціні кожного товару, що продається в Україні, закладено 1,8-3% банківської комісії, які кожен бізнес має платити банкам за проведення оплати картками. Через це споживач має платити більше. Гороховський же розкритикував наміри законодавців знизити комісії, заявивши, що міжбанківська комісія — це паливо всього карткового та платіжного бізнесу в країні.
У дискусії також взяли участь НБУ та Мінекономіки, профільні асоціації і навіть Міхеїл Саакашвілі.
А вже 18 травня 2021 року міжнародні платіжні системи Visa та Mastercard підписали меморандум із НБУ, який передбачає зниження міжбанківської комісії, тобто інтерчейндж, яку банк-екваєр сплачує з кожної операції банку-емітента платіжного засобу.
Держбанки вперше розкрили винагороди своїх наглядових рад
У травні поточного року державні банки вперше опублікували звіти, де повідомили про розміри винагород членів своїх наглядових рад, що були виплачені протягом 2020 року. Це було зроблено на виконання вимог Постанови НБУ.
Усі три державні банки (ПриватБанк, Ощадбанк та Укрексімбанк), а також один банк із державною часткою (Укргазбанк) розкрили лише сукупний розмір винагороди своїх наглядових рад. За цими даними, загальна винагорода членів наглядових рад у чотирьох держбанках за 2020 рік склала 124 млн грн.
Українські компанії активно освоювали банківський напрям
Мережа магазинів АТБ та Райффайзен Банк запустили кобренд-продукт. Із 7 квітня банк разом із платіжною системою Visa разрозпочали випуск дебетових карток АТБ‑Pay. Картка дає всі переваги банківської картки Visa Gold, є безкоштовною для поповнення готівкою в терміналах у магазинах АТБ, зняття готівки в банкоматах будь-якого банку України та регулярного переказу коштів з карток будь-яких банків.
За словами Голови правління Райффайзен Банку Олександра Писарука, з моменту запуску програми у середині березня на кінець жовтня видано 390 тис. платіжних карток АТБ-Pay.
Група компаній Fozzy Group запустила мобільний Банк «Власний рахунок». Він працює на основі ліцензії банку Восток. Новий банк пропонує клієнтам кредитний ліміт до 100 тис. грн, безкоштовне поповнення картки у «Сільпо» та поштових відділеннях Justin, накопичувальний рахунок із 7% річних. Пропонується також система бонусів, що нараховуються за покупки.
Ну і до успіху цих двох також можна віднести те, що платіжна система Нової пошти NovaPay стала партнером Visa і Masterсard. Це дозволить компанії працювати з платіжними системами без посередників, ефективніше використовувати її можливості для поліпшення клієнтського досвіду.
NovaPay першою серед приватних небанківських фінансових установ стала повноправним учасником міжнародних платіжних систем. До цього вона використовувала технології МПС за посередництвом банків-еквайрів.
В Україну «зайшла» фінтех-компанія Revolut
Фінтех-компанія Revolut зареєструвала в Україні офіційну юридичну особу. Це сталося у вересні цього року. Вона називається ТОВ «Револют Технолоджіс Юкрейн», її бенефіціар — Revolut Ltd. Організацію зареєстровано в БЦ Horizon Park, керівником зазначено Владислава Яценка.
До приходу в Україну британська фінтех-компанія Revolut розробила «банк без відділень»: усі операції з картками здійснюються у додатку на смартфоні. Цей сервіс швидко став популярним у різних країнах. Однією з основних переваг Revolut є відсутність комісії при обміні валют, оскільки кожен користувач отримує мультивалютну дебетову картку. У травні 2021 року компанія запустила переказ грошей в Україну. Зараз компанія пропонує багато видів послуг, починаючи від типово банківських до трейдингу.
Mastercard запустив новий сервіс безконтактних оплат
Мastercard спільно зі швейцарським брендом годинників Swatch запустили в Україні новий сервіс безконтактних оплат. Власники годинників SwatchPAY зможуть розраховуватись ними скрізь, де є безконтактний термінал. У годинниках використовується чіп NFC, тому для оплати користувачу потрібно буде просто піднести годинник до терміналу. Дана опція вже доступна для власників карток від банків Восток, Ощадбанку та ПриватБанку.
Сервіс SwatchPAY працює на базі глобальної цифрової платформи токенізації Mastercard, завдяки якій номер картки замінюється унікальною шістнадцятизначною комбінацією цифр чи, інакше кажучи, токеном. Токен замінює фактичні дані банківської картки під час оплати, забезпечуючи максимальний рівень захисту платіжної трансакції.
SwatchPAY є альтернативою Apple Pay, Garmin Pay та Google Pay, які раніше запустились в Україні та нині користуються популярністю серед населення.
В Україні легалізували колекторську діяльність
У 2021 році в нашій країні вперше з’явилося законодавство про колекторські компанії та фінустанови, які займаються врегулюванням простроченої заборгованості за споживчими кредитами.
Усі компанії, які на момент набуття чинності закону працювали на цьому ринку, повинні були у місячний термін подати до НБУ необхідні документи для включення їх до реєстру колекторських компаній. Для нових юросіб обмежувальних строків немає.
При цьому Нацбанк наразі пропонує встановити додаткові вимоги до закону щодо роботи кредитодавців та колекторів, зокрема — заборонити їм взаємодіяти зі споживачем анонімно.
Програми пільгового кредитування показали гарні результати
У березні цього року відбувся запуск «Доступної іпотеки 7%» на виконання ініціативи Президента України Володимира Зеленського. Станом на кінець листопада в рамках цієї програми уповноваженими банками підписано 1135 кредитних договорів на загальну суму 987,06 млн грн як на первинному (24,46%), так і вторинному (відповідно — 75,54%) ринках.
Крім того, за словами президента, завдяки програмі «Доступні кредити 5-7-9%» український малий та середній бізнес отримав понад 70 мільярдів гривень.
А також у листопаді президент анонсував програму кредитування «Українська мрія» (кредит за ставкою 5% у гривні для придбання власної нерухомості в новому житлі, електромобіля та здобуття освіти або зміни професії).
Біткоїн оновив історичний максимум
10 листопада найважливіша цифрова монета Bitcoin встановила історичний максимум на позначці $69 тис. Таке різке подорожчання відбулося буквально впродовж трьох годин. Проте згодом криптовалюта почала знижуватися в ціні.
Деякі експерти вважають, що ситуація ще може змінитися до кінця грудня, тому є шанси на відновлення біткоїну та на оновлення його максимуму. Адже 10 грудня вийдуть дані щодо інфляції у Штатах, а 16 грудня відбудеться засідання ФРС США.