Як накопичити гроші: ТОП-7 порад

Будь-яка людина прагне поліпшити якість свого життя. Значну роль в цьому відіграє наше матеріальне становище. Якщо ви не отримуєте мільйони, вам так чи інакше необхідно обдумано підходити до фінансового планування. Однак далеко не всі люди вміють грамотно витрачати. У підсумку можна жити невідповідно до своїх достатків, не усвідомлюючи цього, але ставити собі питання, чому ж постійно не вистачає грошей. Правильно збирати гроші теж треба вчитися.

Banker.ua пропонує кілька ефективних порад, як грамотно розподілити фінанси, перестати необдумано витрачати і почати накопичувати за будь-якого рівня доходів.

Навіщо збирати гроші?

Якщо ваші доходи не дозволяють вам витрачати гроші на все, що хочеться, і при цьому не відчувати фінансових труднощів, то будь-яка велика покупка несе в собі питання: «Як купити так, щоб на все інше вистачило?». В цьому випадку ви можете взяти кредит у банку, однак доведеться виплачувати відсотки по кредиту, і в підсумку ви оплатите дві таких покупки.

Тому другий варіант – назбирати грошей і дозволити собі бажане без проблем. Однак збирати складно, адже кожен з нас знайде тисячу виправдань тому, чому витратив гроші недоцільно. Але навчитися збирати гроші можна, дотримуючись основних правил. Давайте розглянемо їх докладніше.

ТОП порад, як швидко накопичити гроші

Порада 1: Отримав – одразу відклади

Спочатку важливо виробити саму звичку відкладати гроші. Для цього процес повинен бути безболісним при будь-якому бюджеті і доходах. Привчіть себе з кожної зарплати або будь-якого іншого грошового надходження відкладати якусь частину коштів. Часто зустрічається інформація, що потрібно відкладати 10% від доходів, однак, якщо ви отримуєте скромну зарплату, і її ледь вистачає на основні статті витрат, то почніть з меншої суми, наприклад, до 5%.

Щоб ефективніше накопичувати, поступово збільшуйте суму, яку можете відкласти, особливо з кожним підвищенням зарплати або рівня доходів.

Крім того, з бонусів, премій або продажу майна теж важливо відкласти частину, причому не менше 30% від суми.

Порада 2: Веди ретельний облік витрат

Щоб робити якісь заощадження, важливо розуміти, на що ви витрачаєте гроші. Враховуйте всю інформацію про це:

• Записуйте всі свої витрати аж до найдрібніших покупок. Розділіть витрати на категорії, наприклад, комуналка, проїзд у транспорті, продукти, розваги. Уже через місяць ви зможете чітко розуміти, куди і скільки йде грошей.

Порада! Встановіть на смартфон додаток для управління персональними фінансами. З ним можна відстежувати прибутки і витрати, планувати бюджет, а також прив’язати його до банківської карти. Крім того, можна налаштувати нагадування про оплату рахунків.

• Проаналізувавши записи, ви зможете зрозуміти, як скоротити витрати: без чого можна обійтися, де менше витратити, що було зайвим. Можливо, обідати щодня в кафе біля роботи – не найвигідніша ідея на даному етапі.

• Навчіться складати бюджет на місяць, грунтуючись на своїх результатах. Прорахуйте оптимальні суми для кожної категорії витрат, визначте ліміти, оптимізуйте витрати на надмірності.

Наприклад, в цьому місяці ви витратили на розваги 4 тисячі гривень. Зменшивши кількість відвідувань кафе в обід або ввечері, ви зможете знизити цю суму до 2 тисяч. Вже 2 тисячі заощадили і відклали. Таким чином ви з часом зрозумієте, скільки грошей вам досить для життя і скільки у вас залишається вільних коштів.

Порада! Щоб не перевищувати встановлені ліміти, можете завести конверти для кожної категорії витрат і розкласти по ним готівку. Якщо в кінці місяця в якомусь конверті залишаться гроші, додайте їх до накопичень. Якщо ви користуєтеся банківською картою, то можна створити віртуальні картки для цих же цілей – вони створюються безкоштовно.

Якщо передбачаються великі витрати, наприклад, покупка сезонного одягу, відпустка, то відкладайте гроші заздалегідь по частинах, щоб в місяць покупки не довелося надто сильно урізати бюджет.

Порада 3: Уникай емоційних покупок

Всі давно знають про те, яким злом для гаманця обертаються спонтанні і емоційні покупки, проте позбавити себе від цієї звички непросто. Тому в цілому краще дотримуватися деяких правил:

• Ходіть у магазин зі списком необхідних товарів для покупки;

• Коли рука тягнеться щось купити, задумайтеся на секунду, чи дійсно це вам так необхідно. Купуйте те, що взяли б, навіть якби воно коштувало набагато дорожче;

• Відвідуйте продуктові магазини ситим, щоб не було спокус купити якомога більше їжі;

• Намагайтеся менше грошей витрачати на походи в кафе, снідайте вдома або беріть із собою їжу на роботу. Це економніше, вигідніше і часто корисніше.

Втім, повністю відмовляти собі у всьому теж не обов’язково. Але намагайтеся хоча б мінімізувати емоційні покупки, наприклад, до однієї на місяць.

Порада 4: Чітко став завдання та цілі

Перевірений факт: гроші легше і швидше збирати, коли точно знаєш, для чого вони потрібні. Важливо поставити мету і йти до неї. Але робити це потрібно правильно – чітко ставте завдання, наприклад, накопичити 4000 доларів за 2 роки на автомобіль. Виходячи з суми і термінів розрахуйте, скільки потрібно відкладати щомісяця. Це полегшить вам процес накопичення грошей.

Крім того, обов’язковою метою має стати створення фінансової «подушки». Її потрібно накопичити в першу чергу, причому суми ваших заощаджень має вистачити на 3-6 місяців життя без будь-яких грошових надходжень.

Порада 5: Шукай розумні способи заощадити

Економлять не лише жебраки, як багато хто звик вважати. Просто економія повинна бути здоровою і помірною. Зрозуміло, що на освіту або здоров’я не варто шкодувати грошей, але в окремих категоріях можна непогано заощадити.

•Наприклад, скористатися послугами салонів краси, відвідати кафе або кінотеатр можна, купивши купон зі знижкою. Часто заклади для залучення клієнтів проводять такі акції. А зекономлені гроші можна відкласти в конверт.

• Також вигідно оплачувати товари і послуги банківською картою з кешбеком – за кожну транзакцію вам повертатимуть на рахунок відсотки від суми покупки. Чим вищий у кредитки кешбек, тим більше повернутих коштів.

• Ще один цікавий варіант заощадити – періодично міняти постачальників послуг (інтернет-провайдера, мобільного оператора). Багато з них часто пропонують вигідні акції для нових клієнтів.

• Якщо ви оплачуєте навчання або медичні послуги, то раз на рік можете повертати частину суми як податкову знижку.

Всі зекономлені гроші відправляйте у «скарбничку». Коли ви побачите, що збільшується сума, візуалізація допоможе вам і далі ефективно відкладати кошти.

Порада 6: Вивчи пропозиції банків і фінінструменти

Найбанальніший, але робочий спосіб – відкрити депозит у банку. Бажано, аби програма передбачала виплату відсотків наприкінці терміну без дострокового зняття і розірвання, тоді відсотки будуть вищими, а можливість зняти гроші і витратити зведена до нуля. Це дозволить отримати в кінці терміну дії договору невеликий додатковий дохід.

Але навіть в умовах падаючих відсоткових ставок, коли на прибуток розраховувати не доводиться, ваші гроші хоча б будуть захищені від інфляційних ризиків, тобто ви нічого не втратите. Крім того, якщо банк позбавлять ліцензії, Фонд гарантування вкладів фізосіб поверне вкладникам їхні гроші на суму до 200 тисяч гривень.

Важливо! Щоб накопичити гроші, необхідно розбиратися в банківських продуктах, вивчити пропозиції та різні фінансові інструменти. Це допоможе диференціювати заощадження, що підвищує прибутковість і швидкість накопичення, а також захищає від можливих ризиків.

Також гроші можна зберігати в валюті, проте не варто тримати готівку вдома – краще відкрити валютний рахунок.

Ось ще кілька варіантів того, як накопичити гроші за допомогою банківських послуг:

• Багато банківських карток передбачають можливість округлення витрачених сум і їхнє накопичення через сервіси-скарбнички. Це дозволить збирати гроші непомітно для вас.

• Також власник картки може отримувати відсоток на залишок. Якщо до кінця року на рахунку залишилися кошти, банк нарахує, наприклад, 10% від цієї суми зверху. Цей невеликий прибуток також можна відкласти на досягнення своєї мети.

• Якщо ви користуєтеся кредитними коштами на вашій карті, вибирайте банк з максимальним пільговим періодом (наприклад, 62 дня), протягом якого банк не нараховує відсотки за користування грошима.

• Ви також можете вкласти кошти в ОВДП – облігації внутрішньої державної позики.

Облігація – це цінний папір, згідно з яким держава позичає у вас гроші і зобов’язується віддати протягом відведеного періоду з відсотками.

Порада 7: Знайди додаткове джерело доходу

Щоб активно збирати гроші на поставлені цілі, важливо не просто на всьому тотально економити, але і більше заробляти. Спробуйте знайти додаткове джерело доходу або навіть не одне. Наприклад, можна почати з онлайн-продажу старих речей, якими ви вже не користуєтеся, але вони ще в гарному стані.

Можливо, ваше хобі також зможе стати прибутковою справою. Якщо ви готуєте торти, в’яжете кардигани, малюєте арти – все це сміливо можна просувати і продавати в соцмережах. А якщо у вас немає навичок, на яких можна заробити, то саме час знайти нове хобі.

Як зробити процес накопичення ефективним?

Якщо ви хочете збирати гроші з нуля, наведені поради допоможуть вам зробити цей процес простішим. Найважливіше – це системність і терпіння. Регулярно відкладайте частину від всіх доходів, стежте за своїми витратами, ставте чіткі цілі і завдання і навчіться чекати. Коли ви зможете оплатити своїми накопиченнями велику покупку, це мотивуватиме вас на те, щоб продовжувати грамотно розпоряджатися грошима. Формуйте корисну фінансову звичку!

Стаття підготовлена в рамках участі у конкурсі “ФінГрамота: час звернути увагу!” 


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)