Менше ризику: чому збільшується популярність депозитів (опитування банків)

31 Липня 2020

Короткострокові гривневі депозити продовжили відновлюватися в липні поточного року. За даними Національного банку України за останній тиждень популярність цього банківського продукту значно збільшилася. Разом з тим термінові валютні депозити, навпаки, скорочуються. Незважаючи на популярність короткострокових депозитних програм, банківські ставки продовжують зменшуватися. Середня ставка за вкладами на термін до 12 місяців становить 11%. Наскільки сьогодні популярні короткострокові депозити і яким чином банки стимулюють приплив коштів від вкладників, Banker.ua запитав у самих банкірів.

Керівник проектів управління розробки продуктів департаменту роздрібного бізнесу банку “Південний” Віра Михайлова:

Стратегія банку орієнтована на продаж високоприбуткових продуктів і залучення ресурсів, які характеризуються високим потенціалом і помірним ризиком. Більш затребувані вклади на термін 3 і 6 місяців в національній валюті, які в структурі депозитного портфелю банку «Південний» складають 30% і 40% відповідно.

У банку діє програма лояльності, яка дозволяє клієнтам оформити внесок у національній валюті з бонусом до базової ставки. Наприклад, пенсіонери, які обслуговуються в рамках пакету послуг «Пенсійна карта», отримують +1% до ставки. Моряки та члени їх сімей, власники пакету послуг “Карта моряка”, – + 0,50%. У нових відділеннях банку діє бонус + 0,25% до базової ставки. І + 1% отримують клієнти, які оформляють депозит в інтернет-банкінгу «Південний MyBank».

Керівник з питань заощаджень та транзакційних послуг ” Райффайзен Банк Аваль” Сергій Анніков,

Клієнти “Райффайзен Банку Аваль” в основному віддають перевагу вкладам терміном на 6 місяців і один рік. Вклади терміном до 3 місяців відкривають тільки 5% клієнтів. Альтернатива короткостроковим вкладам – вклади до запитання з можливістю поповнення/зняття коштів у будь-який час.

 

Начальник управління розвитку розрахункових операцій та депозитних продуктів ПуАТ «КБ “Акордбанк» Леся Ткачук

Думаю, у багатьох клієнтів вже давно не виникає питання: чому невигідно тримати заощадження вдома? Більшість стоїть перед вибором умов депозиту. Найбільшим попитом у наших клієнтів зараз користується короткостроковий вклад, який можна розмістити на фіксований термін (строковий депозит) – 3 місяці в гривні, доларах США або євро. Дохід за таким депозитом у гривні досягає 11% річних, а виплату відсотків можна отримувати як в кінці терміну, так і щомісяця на карту.

Попит на короткострокові вклади пояснюється непростою ситуацією в економіці під час карантину. Подібні інструменти найбільш затребувані в кризові періоди часу. Вкладникам складно спрогнозувати свої доходи і витрати, тому вони намагаються підстрахуватися. Розміщення коштів на короткостроковому вкладі краще, ніж зберігання вдома. Адже можна отримати відсотковий дохід. А з урахуванням поточної динаміки процентних ставок краще не баритися з розміщенням грошей і швидше відкривати рахунки. Щоб закріпити за собою вигідну відсоткову ставку. Вже зараз варто звернутися у відділення “Акордбанку” або перевести кошти на депозит в кілька кліків, використовуючи систему нашого інтернет-банкінгу. Розміщення депозиту в нашому інтернет-банкінгу не тільки зручно, але й вигідно, адже саме для такого оформлення вкладу передбачений бонус у розмірі + 0,25% річних у гривні або + 0,1% річних у валюті.

Перший заступник голови правління “ГЛОБУС БАНКу” Олена Дмитрієва:

“ГЛОБУС БАНК” спеціалізується на довгостроковому кредитуванні фізичних осіб, в першу чергу, іпотеці. Тому банк віддає перевагу залученню довгострокових депозитів, від 12 місяців, пропонуючи найвигідніші умови і ставки. Ми не стимулюємо збільшення портфелю короткострокових депозитів, тому частка таких депозитів у нашому портфелі не перевищує 15%. З початку року ставки за короткостроковими депозитами знизилися на 5% річних, і ми очікуємо, що ця тенденція збережеться і надалі.

Директор Департаменту філіальної мережі “Піреусбанк” Оксана Коршунова:

Короткострокові депозити не особливо популярні через низькі відсоткові ставки. Зазвичай клієнти використовують “короткі” депозити при тимчасовій наявності вільних грошових коштів або клієнти, які вважають за краще заробляти менше, але при цьому мати доступ до коштів. Зазвичай банки не пропонують бонуси за короткостроковими депозитами. Після динамічного зниження облікової ставки НБУ, ринок продовжує послідовне зниження ставок за депозитами.

 

 

Директор з розвитку бізнесу “Банку Кредит Дніпро” Денис Міхов:

Загальний банківський портфель коштів фізосіб за підсумками червня 2020 року перевищив 658 млрд грн, з початку року він виріс на 82 млрд грн, у тому числі в кризовому другому кварталі – на 24 млрд грн, перш за все за рахунок коштів до запитання. З одного боку, це пояснюється зниженням споживання і погіршенням споживчих настроїв під час карантину, тобто у людей на руках залишається більше грошей через відкладені покупки, і ці зекономлені кошти люди не хочуть заморожувати на строкових депозитах, побоюючись, що їх доведеться витратити на “чорний” день. З іншого боку, під час карантину люди стали активніше розраховуватися платіжними картками, в тому числі кредитними, і менше знімати готівку з поточних зарплатних і дебетових рахунків.

В результаті змін споживчих настроїв питома вага коштів до запитання в портфелі фізосіб з початку року збільшилася з 42% до 47%; більше 40% коштів розміщені на строкових депозитах до 1 року; отже, про масове довгострокове фінансове планування мова не йде, тим більше в періоди підвищеної економічної та курсової турбулентності.

Зважаючи на відсутність активного кредитування і доступності дешевих кредитів рефінансування НБУ, у банків немає нагальної потреби в залученні ліквідності з ринку, тому вони можуть собі дозволити знижувати ставки за депозитами відповідно до вектору зниження облікової ставки НБУ. В результаті прибутковість депозитів поступово знижується, при цьому зазор між ставками короткострокових і довгострокових депозитів звужується: так, за півроку середня прибутковість депозитів у гривні (UIRD – індекс депозитів фізичних осіб, що розраховується НБУ на підставі ставок топ-20 банків) впала з 13,3-14,1% до 8,6-8,8% річних, у доларах – з 1,2-2,2% до 0,6-1,2% річних.

У нашому банку серед строкових депозитів найкращу динаміку демонструють вклади на 3 місяці. Прибутковість до 9,5% річних у гривні і до 1,75% річних у валюті на сьогоднішній день є однією з кращих ринкових пропозицій, а гнучкі терміни розміщення вкладів в днях і бонус до ставки за дистанційне відкриття депозиту в інтернет-банкінгу дозволяють нашим клієнтам здійснювати фінансове планування максимально комфортним і безпечним.

Прусов, Форвард банкЗаступник голови правління “Forward Bank” Андрій Прусов:

Депозити  терміном до 1-3 місяців становлять менше 10% від розміщуваних вкладів. Ми орієнтуємо клієнтів розміщувати вклади на більш тривалий термін і пропонуємо за це додаткові 2 процентних пункти річної ставки.

Частка вкладів на рік і більше вже перевищила 70%. Вкладникам, яким потрібні гроші «під рукою», ми пропонуємо карту з високим відсотком на залишок, до 15% на суму до 15 тис.грн. і 9% – понад цю суму. Крім цього, при розрахунках карткою клієнти отримають кешбек до 1 000 грн на місяць.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: