Факторинг в Україні: які умови пропонують банки

26 Квітня 2021

Факторинг досить поширений в Європі, США та інших розвинених регіонах світу. Однак в Україні ця послуга досі не стала популярною і не отримала масового прийняття. Можливо, це пов’язано з економічною ситуацією в країні, а також з менталітетом і культурою. Адже для українців борги є, скоріше, страшним тягарем, ніж можливістю заробітку. Banker.ua розбирався, що ж таке факторинг і які банки у країні сьогодні надають подібні послуги.

Про факторинг відверто

Якщо не вдаватися у складні економічні терміни та описи, то факторинг — це купівля боргу з подальшим правом отримання коштів за нього. Не варто плутати послуги факторингу з колекторськими послугами, коли організації перекуповують борги фізичних осіб у банку, а потім самі стягують кошти з боржників. У процесі факторингу беруть участь виключно юридичні особи: постачальник (кредитор) — компанія, яка поставляє товари і послуги, надаючи товарний кредит; покупець (дебітор) — компанія, що закуповує товар або послугу у постачальника з відстрочкою платежу; і фактор — банк або фінансова компанія, що надає послуги факторингу.

Як працює факторинг

Традиційна схема факторингу виглядає наступним чином:

  • Постачальник надає послуги або надає покупцеві товари і послуги з відстрочкою платежу.
  • Постачальник передає фактору документи, що підтверджують факт появи дебіторської заборгованості.
  • Фактор покриває більшу частину заборгованості (аж до 95%).
  • Дебітор проводить оплату за товар або послуги.
  • Кредитор і фактор проводять остаточні розрахунки між собою: фактор отримує назад свої гроші з додатковою комісією за послуги, продавець отримує залишок належних йому коштів (5-30%).

Факторинг за своєю природою схожий із кредитуванням дебіторської заборгованості, але на відміну від другого, факторинг не передбачає застави.

На сьогоднішній день в Україні існують понад 50 компаній, які надають послуги факторингу

Розглянемо основні відмінності факторингу від кредитування

Факторинг Кредитування
Необхідність застави ні так
Хто повертає кредит банку дебітор позичальник
Термін повернення договірний фіксований
Сума кредитування договірна фіксована
Складність оформлення договір пакет документів
Наявність забезпечення ні так
Дата оплати виплачується на термін фактичної відстрочки платежу строго встановлена договором кредитування

 

Кращі програми факторингу

Послуги факторингу надають інвестиційні компанії та банки. Banker.ua вибрав найбільш цікаві пропозиції від банків-факторів, на які варто звернути увагу.

Альфа-Банк

Альфа-Банк пропонує послуги факторингу для малого, середнього та великого бізнесу. Банк пропонує відстрочку платежу від 15 до 90 днів, авансовий платіж становить до 90% від суми поставки, а термін ліміту встановлений на рівні 12 місяців. Також Альфа-Банк дозволяє оформити послугу онлайн, що значно прискорює надання послуги факторингу.

РАДАБАНК

Факторинг від РАДАБАНК дозволяє отримати до 95% від суми відвантаження після поставки, а обсяг фінансування може збільшуватися в міру зростання продажів.

Інші умови факторингу:

  • комісія за адміністрування дебіторської заборгованості – 0,12% від номіналу угоди;
  • плата за авансування – 0,5-8,0% від номіналу угоди (залежить від терміну відстрочки і категорії дебітора);

Інші завуальовані комісії (за збільшення ліміту фінансування, підключення нового дебітора тощо) відсутні.

ОТП Банк

ОТП Банк пропонує умови факторингу від 4 млн грн, а термін ліміту може варіюватися від 1 року до 3 років. Авансовий платіж – не більше 80% від суми поставки, а тривалість відстрочки платежу – від 14 до 120 календарних днів.

Вимоги до постачальників:

  • мати досвід роботи на ринку не менше 2-х років;
  • здійснювати регулярні поставки продукції/виконання робіт/надання послуг на умовах відстрочки платежу;
  • працювати з постійними покупцями;
  • мати фінансовий стан, що задовольняє ОТП Банк (фактора).

ПУМБ

ПУМБ надає два види факторингу: з регресом – фінансування клієнта (постачальника) шляхом переуступки фактора (ПУМБ) права грошової вимоги до дебітора (покупця) за контрактом. При цьому клієнт виступає поручителем перед банком за виконання грошових зобов’язань дебітора і без регресу, який полягає у фінансуванні клієнта (постачальника) шляхом викупу у нього фактором (ПУМБ) права грошової вимоги до дебітора (покупця) за контрактом. При цьому клієнт не відповідає перед банком за повноту і своєчасність оплат дебітором.

Умови надання факторингу наступні:

  • Ліміт факторингу залежить від обсягу поставок.
  • Термін дії ліміту фінансування – до 18 місяців (з можливістю пролонгації).
  • Максимальний період відстрочки платежу – до 240 календарних днів.

На сьогоднішній день обсяг факторингу ПУМБ становить 43% українського ринку: 40 з 100 найбільших компаній України вже користуються факторингом від ПУМБ.

Південний

Банк Південний також надає послуги факторингу малому, середньому і великому бізнесу в Україні. Розрахункове обслуговування становить 0,5% від суми встановленого ліміту/факторингового платежу, а заставою може служити житлова і комерційна нерухомість, автотранспорт, обладнання, спецтехніка, товари в обігу, фінансова порука власників бізнесу.

Розмір авансового платежу становить до 80% від вартості податкових накладних, переданих на факторинг з ПДВ, а термін договору факторингу збігається з терміном дії договору поставки, але може бути пролонгований.

 


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: