Ставки за депозитами зовсім низькі. Кажуть, можна відкрити накопичувальний рахунок. Чим він відрізняється від вкладу?

8 карток, 22 Листопада 2024
1
Депозити останнім часом не радують. Чув, деякі відкривають накопичувальні рахунки

НБУ, слідуючи своїй монетарній політиці, продовжує знижувати облікову ставку, а разом з цим падають і ставки по депозитах в банках. Все менша прибутковість вкладів не влаштовує українців – це просто невигідно. До того ж, багато фінустанов не дозволяють вкладникам достроково знімати гроші з депозиту. Або дозволяють це зробити, але зі штрафом. Тому клієнти замислюються над тим, що потрібна альтернатива – більш прибутковий і безризиковий спосіб зберігання коштів. У цьому випадку деякі дійсно користуються накопичувальними рахунками.

2
Можна докладніше? Це що, заміна депозитам?

Накопичувальний рахунок не можна вважати повноцінною альтернативою строковими депозитами. Це фінінструмент із трохи іншою метою. Його відмінність від вкладу в тому, що клієнт не обмежений нічим: можна поповнити рахунок або зняти гроші в будь-який час. Але не варто думати, що відсотки тут вищі. Класичні депозити пропонують найчастіше все ж більш високу відсоткову ставку. Зате при накопиченні банк нараховує ще й відсоток на залишок. Справа лише в бажанні клієнта, чи хоче він вигідніше зберігати гроші або мати доступ до своєї «скарбнички».

3
А чи це не ті «скарбнички», про які мені в банку постійно розповідають?

Так, ті самі. Мабуть, про «скарбничку» в Приват24 чули всі. Це один з видів накопичувального рахунку. Щоб клієнт мав можливість поповнити свій грошовий запас, банк може прив’язати цей рахунок до його карти (зарплатна, пенсійна або дебетова – не важливо). І можна за бажанням переводити гроші між рахунками або робити це автоматично щомісяця. Ну або ж накопичити на відсотках від суми кожної вашої транзакції. До речі, раз на рік Приват нараховує 10% на залишок на рахунку – це плюс. Але мінус, що, якщо знімеш гроші раніше, відсотки «згорять».

4
Не хочу збирати з покупок - можна мені нормальний накопичувальний рахунок? Скільки грошей потрібно для старту?

У принципі, банки в Україні не надто обмежують клієнтів при відкритті такого рахунку. «Пороговими» в деяких випадках можуть стати навіть смішні 2 грн, як у того ж ПриватБанку. В Ощаді й Альфа-Банку, наприклад, взагалі не встановлена ​​мінімальна сума. Є банки, які стартують від 100 грн, наприклад, ОТП Банк або Райффайзен Банк Аваль.

5
Це добре, але мене цікавлять ставки!

На даний момент ставки за накопичувальними вкладами (так, це те саме) у гривні доходять в основному до 10% річних. Такий відсоток пропонує Альфа-Банк (але там є кілька різних пакетів послуг – від 8% до 10%) і Укргазбанк. Ощадбанк дає 9%, ПУМБ – 7%, Райффайзен – 6% (теж використовується диференційована ставка), ОТП – 5,5%, Укрексімбанк – 4% – поки одна з найменших ставок.

6
І що, я повинен обмежитися тільки гривневими заощадженнями?

Відкрити накопичувальний рахунок можна й у валюті. Але самі розумієте, тут вже точно не буде високих відсотків. Знову ж тішить одне – можна знімати валюту і поповнювати, коли необхідно. Але в основному за іноземну валюту банки накидають від 0,01% (долар). Досить символічних дохід. Наприклад, Альфа-Банк пропонує 0,2% (долар) і 0,01% (євро), Ощад – 0,5% і 0,25% відповідно, Укргазбанк – 1,5% і 0,1% (підвищена). В Укрексімбанку, крім рахунку в доларах під 1,1% і євро під 0,1, можна відкрити рахунок у фунтах стерлінгів під 0,1%.

7
Ну є ж якісь мінуси в цьому?

Звичайно, з накопичувальними рахунками не все так просто. Наприклад, за депозитом у вас фіксується ставка до кінця терміну дії договору, а за накопичувальним рахунком, буває, банк може раптово знизити ставку. Це пов’язано з тим, що при накопиченні гроші можуть пролежати невизначений час, досить тривалий, але ситуація на ринку активно змінюється, що обумовлює прибутковість рахунку.

У випадку зі «скарбничками» важливо також не забувати про комісії за зняття або переказ з рахунку – таке може бути.

8
Зрозуміло, і що в результаті виграшніше: депозит або рахунок?

Як уже сказано, накопичувальний рахунок не замінить класичний депозит. Але інтерес до перших зростає через тривале падіння депозитних ставок. Прибутковість рахунків для накопичення може практично зрівнятися з депозитами, і в цьому випадку «в плюс» накопиченню зіграє його гнучкість. На сайті Banker.ua ви зможете ознайомитися з актуальною інформацією про банки України та підібрати для себе найбільш вигідну пропозицію.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: